اسرائیل با کنترل کل محور فیلادلفی از احتمال ادامه جنگ غزه تا پایان امسال خبر داد

بنا به اعلام ارتش اسرائیل نیروهای آن موفق شدند 20 تونل زیرزمینی را در محور فیلادلفی در مرز میان مصر و نوار غزه شناسایی کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ارتش اسرائیل از اعمال کنترل عملیاتی خود بر کل «محور فیلادلفی» در جنوب نوار غزه خبر داد.

اسرائیل در ادامه یورش زمینی خود به شهر و گذرگاه رفح در جنوب نوار غزه، چهارشنبه نهم خرداد، ضمن اعمال کنترل خود بر کل کریدور صلاح‌الدین یا «محور فیلادلفی» خبر داد که موفق شده است 20 تونل زیرزمینی را در این محور مرزی میان مصر و غزه شناسایی کند.

در حالی که تنش چند هفته‌ای میان مصر و اسرائیل همچنان ادامه داشته و گمان نمی‌رود به این زودی‌ها پایان پذیرد، تزاچی هانگبی، مشاور امنیت ملی اسرائیل پیش از این چهارشنبه به‌رغم اعلام مذاکرات آرام میان مقامات ارشد دو طرف مصر و اسرائیل، اعلام کرد که ارتش 75 درصد از کریدور فیلادلفیا، منطقه حائل بین غزه و مصر را در کنترل خود دارد.

هانگبی، طی اظهاراتی به تلویزیون اسرائیل افزود که «ارتش اسرائیل در داخل غزه اکنون 75 درصد از محور فیلادلفیا را تحت کنترل دارد».

وی در ادامه اظهارات خود گفت: «فکر می‌کنم با گذشت زمان همه چیز حل خواهد شد».

او همچنین تاکید کرد که تل‌آویو باید با قاهره همکاری کند تا از قاچاق سلاح جلوگیری شود.

مشاور امنیت ملی اسرائیل پیش‌بینی کرد که جنگ در غزه دست‌کم تا آخر سال 2024 ادامه خواهد یافت.

این اظهارات مشاور امنیت ملی اسرائیل پس از آن مطرح می‌شود که روابط اسرائیل و مصر طی روزهای گذشته و پس از تبادل آتش با یک نیروی اسرائیلی در نوار مرزی در منطقه گذرگاه رفح در روز دوشنبه گذشته که در آن یک سرباز مصری کشته شد، وارد مرحله جدیدی از تشدید تنش‌ها شده است.

یک منبع امنیتی پس از این حادثه گزارش داد که بررسی‌های اولیه نشان می‌دهد که تیراندازی بین نیروهای اسرائیلی و افراد مسلح فلسطینی در چند جهت رخ داده است که پرسنل امنیتی مصر را بر آن داشت تا تدابیر حفاظتی لازم را انجام دهند و با کانون تیراندازی مقابله کنند.

این منبع امنیتی آگاه همچنین بر هشدار مکرر مصر درباره عواقب عملیات نظامی اسرائیل در محور فیلادلفیا (صلاح الدین) تاکید کرده بود.

گسترش تشدید تنش‌ها

شایان ذکر است که محور فیلادلفیا که به آن «محور صلاح الدین» نیز گفته می‌شود، در امتداد مرز نوار غزه و مصر واقع است و 14 کیلومتر طول دارد.

نیروهای اسرائیلی از زمان آغاز عملیات نظامی خود در شهر رفح بیش از سه هفته پیش (19 اردیبهشت) در منطقه مرزی بین نوار غزه و مصر حضور دارند.

یک منبع بلندپایه چهارشنبه فاش کرد که مصر بر موضع خود مبنی بر تعامل با طرف‌های فلسطینی و بین‌المللی در گذرگاه رفح تأکید کرده است. این منبع تصریح کرد مصر هیچ‌‌گونه هماهنگی‌ با اسرائیل در این گذرگاه نخواهد داشت.

به گفته منابع «العربیه»، مصر همچنین در حال تدوین پیشنهادهایی در خصوص مدیریت گذرگاه رفح با حضور طرف‌های فلسطینی و بین‌المللی بدون حضور اسرائیل است.

در همین راستا اتحادیه اروپا نیز با ازسرگیری ماموریت کمیته ناظران آن بر مرز میان نوار غزه و مصر و گذرگاه رفح، موافقت کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید