کاخ سفید: اسرائیل در حمله به اردوگاه آوارگان رفح خطوط قرمز بایدن را نقض نکرد

آمریکا: حمله به اردوگاه آوارگان رفح محدود بود و سیاست ما تغییری نکرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

پس از حمله اسرائیل به اردوگاه آوارگان فلسطینی در رفح، کاخ سفید، سه‌شنبه هشت خرداد، اعلام کرد جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، قصد تغییر سیاست در قبال اسرائیل را ندارد.

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا، در نشست مطبوعاتی کاخ سفید گفت حمله اسرائیل به اردوگاه «السلام» در رفح «خطوط قرمز» جو بایدن را نقض نکرده است.

کربی مدعی شد واشینگتن «شمار اجساد سوخته» در حمله اسرائیل را نادیده نمی‌گیرد و اضافه کرد که اسرائیل درمورد این حمله تحقیق خواهد کرد.

اظهارات کربی موجی از انتقادها را در آمریکا برانگیخت و ویدیوی این نشست مطبوعاتی به‌سرعت در رسانه‌های اجتماعی فراگیر شد.

کربی در پاسخ به خبرنگاران درباره حمله تل‌آویو به اردوگاه آوارگان السلام گفت واشینگتن تاکنون «عملیات گسترده اسرائیل» را ندیده است.

او در این زمینه اضافه کرد:‌ «ما ندیدیم که آن‌ها در یگان‌های بزرگ و با تعداد زیادی سرباز در کاروان‌ها و آرایش‌های نظامی، به عنوان بخشی از یک مانور هماهنگ، علیه چندین هدف روی زمین وارد عمل شوند.»

نادیا البلبیسی، مدیر دفتر «العربیه» در واشینگتن نیز درباره حمله اسرائیل به «مناطق امن» نوار غزه پرسید. کربی در پاسخ گفت:‌ «حادثه روز یکشنبه وحشتناک و غم‌انگیز بود.

حق با شماست. برای حفظ جان و امنیت بی‌گناهانی که قصد پناه بردن به رفح و اطراف آن را داشتند، تلاش کافی نشد. نمی‌توانم مکان‌هایی که غیرنظامیان به آنجا رفتند را تایید کنم و نمی‌دانم که آیا همه آن‌ها به چادرهای واقع در اردوگاه‌هایی رفتند که نیروهای اسرائیلی برپا کرده بودند یا به مکانی دیگری رفته بودند.»

کربی در عین حال اذعان کرد مکان‌هایی که پیشتر به عنوان مناطق امن توصیف شده بود «همچنان خطرناک است».

این مواضع دو روز پس از بمباران مرگبار اردوگاه السلام در رفح اعلام شد. این حمله 45 قربانی، که بیشتر زنان و کودکان بودند، به‌جا گذاشت. اجساد سوخته آن‌ها در پی آتش‌سوزی ناشی از بمباران پیدا شد.

«عملیات محدود»

پیشتر جو بایدن اعلام کرده بود که حمله نظامی گسترده اسرائیل در رفح را تایید نمی‌کند.

بایدن در این ماه به دلیل نگرانی نسبت به استفاده اسرائیل از بمب‌های سنگین در رفح، تحویل محموله تسلیحات سنگین به تل‌آویو را به حالت تعلیق درآورد.

وزارت دفاع آمریکا پیشتر اعلام کرده بود که ایالات متحده همچنان عملیات اسرائیل در رفح را «محدود» می داند.

سابرینا سینگ، دستیار سخنگوی «پنتاگون» در نشستی مطبوعاتی گفت که دولت آمریکا تا پایان تحقیقات ارتش اسرائیل درباره این حادثه ابرازنظر بیشتری نخواهد کرد.

«کوچکترین بمب»

متیو میلر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در روز سه‌شنبه گفت که تحقیقات اولیه اسرائیل نشان می‌دهد که این حمله با «کوچکترین بمب» زرادخانه تل‌آویو انجام شده است.

از سوی دیگر، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، در روز دوشنبه حمله به اردوگاه آوارگان در شهر رفح را «حادثه‌ای غم‌انگیز» توصیف کرد و گفت که دولت او در حال تحقیق درباره این حمله است.

ارتش اسرائیل، سه‌شنبه، مدعی شد که حمله هوایی این کشور به تنهایی «نمی‌توانست» باعث این آتش‌سوزی مرگبار شود.

دانیل هاگاری، سخنگوی ارتش اسرائیل، در این زمینه به خبرنگاران گفت: «مهمات ما به تنهایی نمی‌تواند آتشی به این بزرگی را آغاز کند.»

وزارت بهداشت فلسطین، در روز یکشنبه اعلام کرد حمله اسرائیل به اردوگاه آوارگان در رفح 45 کشته به‌جای گذاشت و باعث آتش‌سوزی بزرگ در اردوگاه شد.

این اقدام اسرائیل در رفح خشم جهانی را برانگیخت.

اسرائیل پس از حمله هفت اکتبر حماس، علاوه بر عملیات زمینی، حملات هوایی و موشکی مرگباری در نوار غزه انجام داده است. به گفته وزارت بهداشت فلسطین، تاکنون دست‌کم 36 هزار و 96 فلسطینی که بیشتر آن‌ها غیرنظامیان زن و کودک بوده‌اند، کشته شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید