پوتین: برقراری روابط با طالبان در افغانستان ضروری است

سرگئی لاوروف: طالبان در افغانستان قدرت واقعی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، در یک نشست خبری در تاشکند، پایتخت ازبکستان، برقراری روابط با طالبان حاکم بر افغانستان را ضروری خواند.

«خبرگزاری تاس»، سه‌شنبه هشتم جوزا (خرداد) در گزارشی نوشت که پوتین در نشست خبری گفت از آن‌جایی که طالبان افغانستان را در کنترل دارد، ایجاد روابط با این گروه ضروری است.

بر بنیاد این گزارش، رئیس ‌جمهوری روسیه در این نشست گفت: «افغانستان مسائلی دارد که برای همه شناخته‌شده و غیرقابل‌انکار است. این‌که چگونه با قدرت کنونی ارتباط برقرار کنیم، سؤال دیگری است.»

به باور پوتین، طالبان اکنون در افغانستان حاکم است و این گروه قلمرو این کشور را در کنترل دارد و از همین رو باید مطابق با واقعیت به پیش رفت و روابط را بر اساس این واقعیت برقرار کرد.

همزمان سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در گفت‌وگو با خبرنگاران در تاشکند، طالبان را قدرت «واقعی» در افغانستان خواند.

وزیر خارجه روسیه، دوشنبه هفتم جوزا، در پاسخ به سوالی در مورد پیشنهاد حذف طالبان از فهرست گروه‌های تروریستی گفت:«آن‌ها (طالبان) قدرت واقعی هستند و ما به افغانستان اهمیت می‌دهیم.»
به گفته او، شورای امنیت سازمان ملل متحد طالبان را گروه تروریستی اعلام نکرده است و تنها 12 تا 15 عضو طالبان در فهرست تروریسم قرار دارند.

خبرگزاری تاس همچنین به نقل از ضمیر کابلوف، نماینده‌ ویژه روسیه برای افغانستان، نوشت پیشنهاد حذف طالبان از فهرست‌ سازمان‌های ترور‌یستی، به ولادیمیر پوتین ارائه شده است.

این گزارش افزود دیدگاه وزارت خارجه روسیه در مورد این موضوع «مثبت» است و این پیشنهاد از سوی این وزارت و وزارت عدلیه (دادگستری) روسیه به پوتین ارائه شده است.

کابلوف اضافه کرد، بدون حذف طالبان از فهرست گروه‌های تروریستی در روسیه صحبت از به‌رسمیت ‌شناختن این گروه زود است.

پس از تسلط طالبان بر افغانستان، قزاقستان تنها کشوری است که طالبان را به صورت رسمی از فهرست گروه‌های تروریستی حذف کرد.

روسیه در سال 2003 طالبان را در فهرست سازمان‌های تروریستی ممنوعه قرار داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید