فرمانده آمریکایی: قاسم سلیمانی بدون مشورت با سپاه پاسداران مانند دیکتاتور عمل می‌کرد

فرمانده سابق سنتکام اطلاعات جدیدی درباره نحوه ترور قاسم سلیمانی منتشر کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

پس از گذشت چهار سال از ترور قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران، فرانک مک‌کنزی، فرمانده سابق ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده، اطلاعات جدیدی از عملیات ترور او در ژانویه 2020 منتشر کرد.

مک‌کنزی در کتاب خود با عنوان «نقطه ذوب» نوشت از زمانی که فرماندهی مرکزی آمریکا موسوم به «سنتکام» را در مارس 2019 به‌عهده گرفت، از او پرسیدند که آیا برنامه‌ای برای هدف قرار دادن قاسم سلیمانی و واکنش‌های احتمالی ایران وجود دارد یا خیر.

«تمام اقدامات سلیمانی زیر نظر بود»

مک‌کنزی همچنین فاش کرد که همه اقدامات فرمانده پیشین نیروی قدس، که در سال‌های اخیر به شهرت رسید، زیر نظر بود.

او اضافه کرد که آمریکایی‌ها از هر سفر سلیمانی به عراق آگاهی کامل داشته و او همیشه از فرودگاه بغداد برای حمل و نقل استفاده می‌کرد.

به گزارش روزنامه «آتلانتیک»، مک‌کنزی در کتاب خود نوشت که 36 ساعت قبل از اینکه سلیمانی دمشق را به سمت بغداد ترک کند، نهادهای اطلاعاتی آمریکا از اینکه کدام هواپیما او را حمل خواهد کرد، آگاه بودند.

این ژنرال آمریکایی گفت با افزایش شهرت سلیمانی، غرور او نیز بیشتر شد. فرانک مک‌کنزی در این کتاب نوشت فرمانده پیشین نیروی قدس به یک «دیکتاتور تبدیل شده بود. به‌گونه‌ای که بدون مشورت با اطلاعات، ارتش و یا حتی سپاه پاسداران در بسیاری از موارد، در سراسر منطقه فعالیت می‌کرد».

تایید «هوشمندانه» بازگشت نیروهای آمریکا به عراق

مک‌کنزی در کتاب خود تأکید کرد که سلیمانی «هوشمندانه از بازگشت نیروهای آمریکایی به عراق حمایت کرد و این امر واشینگتن را وادار کرد تا وظیفه طاقت‌فرسا و سنگین شکست داعش را بر عهده بگیرد».

سلیمانی سپس اقدام به هدف قرار دادن نیروهای آمریکایی و ائتلاف بین‌المللی کرد تا آن‌ها را از عراق بیرون کند.

«هیچ‌کس نمی‌تواند آسیبی بزند»

این فرمانده آمریکایی گفت که اعتماد به نفس قاسم سلیمانی به‌گونه‌ای زیاد شده بود که او فکر می‌کرد کسی نمی‌تواند به او آسیبی بزند. حتی هنگامی که در سال 2019 از قاسم سلیمانی در باره امکان پیگردش پرسیدند، او در جواب گفت: «آنها با من چه خواهند کرد؟ مرا خواهند کشت؟»

مک‌کنزی به‌عنوان فرمانده پیشین فرماندهی مرکزی آمریکا می‌گوید ترور سلیمانی، رهبران ایران را مجبور کرد تا در محاسبات خود برای تشدید تنش علیه نیروهای آمریکایی که چند ماه طول کشید، بازنگری کنند.

درس مهم

مک‌کنزی در این کتاب نوشت که عملیات ترور قاسم سلیمانی درسی مهم و روشنی به واشینگتن داد که تهران به قدرت آمریکا احترام گذاشته و به بازدارندگی پاسخ می‌دهد.
این ژنرال آمریکایی خاطرنشان کرد وقتی قدرت آمریکا در منطقه کاهش می‌یابد، ایران پیشروی می‌کند.

قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین نیروی قدس، ماه‌ها پس از هدایت برخی حملات علیه نیروهای آمریکایی در عراق و سوریه، در ژانویه 2020 در فرودگاه بغداد، هدف حمله موشکی یک پهپاد آمریکایی قرار گرفت و کشته شد.

این حمله منجر به تشدید تنش بین ایران و آمریکا شد و تهران چند بار تهدید به انتقام کرد.

قاسم سلیمانی

قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین نیروی قدس، شاخه برون مرزی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، یکی از مهمترین و برجسته‌ترین فرماندهان این ارگان نظامی به شمار می‌رفت. او در سال 1979، یک سال قبل از حمله صدام حسین به ایران، به سپاه پاسداران پیوست.

قاسم سليمانى در جنگ هشت ساله ایران و عراق شهرت زیادی پیدا کرد و در حالی که هنوز در بیست سالگی بود به درجه فرماندهی لشکر رسید.

سليمانى در سال 2011 از سوی خامنه‌ای به درجه سرلشکری ارتقا یافت. او با رهبر جمهورى اسلامى در ارتباط مستقیم بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید