حماس: در صورت ادامه عملیات اسرائیل در رفح مذاکره نمی‌کنیم

حماس: رویکرد اسرائیل، نه به سمت مذاکرات، بلکه به سمت نسل‌کشی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

پس از این‌که منابع اسرائیلی در روز دوشنبه فاش کردند مقام‌های تل‌آویو پیشنهاد جدیدی را برای توافق احتمالی بر سر آزادی گروگان‌ها و برقراری آتش‌بس موقت در غزه به قطر، مصر و ایالات متحده ارائه کردند، گروه حماس تاکید کرد هیچ پیشنهاد جدیدی برای بازگشت به مذاکرات دریافت نکرده است.

غازی حمد، یکی از اعضای دفتر سیاسی حماس، در مصاحبه با «العربیه» گفت که «اسرائیل به سمت نسل‌کشی، ونه مذاکره، پیش می‌رود.»

او ضمن تاکید بر اینکه «اسرائیل قبل از هرگونه مذاکره باید عملیات رفح را متوقف کند»، خاطرنشان کرد: «به میانجی‌ها اطلاع دادیم با ادامه عملیات اسرائیل در رفح، از شرکت در هر مذاکره خودداری خواهیم کرد.»

حمد همچنین گفت که اسرائیل در جهت مخالف مسیر مذاکره پیش می‌رود و این نشان می‌دهد که تل‌آویو در اعمال آتش‌بس جدی نیست. او ادامه داد: «ما متنی را در توافق می‌خواهیم که خروج اسرائیل از غزه را تضمین کند تا با آن موافقت کنیم.»

پیشنهاد مفصل و گسترده

بر اساس آنچه وب‌سایت «آکسیوس» گزارش داد، دیوید بارنیا، مدیر موساد، طی نشست جمعه گذشته در پاریس، پیشنهاد مکتوب و مفصلی که بر اساس اصول کلی ارائه شده را به میانجی‌گران قطری و مصری ارائه داد.

مقامات آمریکایی و اسرائیلی گزارش دادند ،در دیداری که روز جمعه در پاریس با حضور ویلیام برنز، رئیس سیا، دیوید بارنیا، مدیر موساد اسرائیل و نخست وزیر قطر برگزار شد، پیشرفت‌هایی در جهت از سرگیری احتمالی مذاکرات برای آزادی گروگان‌ها در غزه حاصل شد.

پیشنهاد جدید اسرائیل شامل تمایل طرفین به «انعطاف پذیری» درباره شمار گروگان‌های زنده‌ای که قرار است در اولین مرحله از توافق آزاد شوند و تمایل به بحث درباره درخواست حماس برای «آرامش پایدار» در نوار غزه است. یک منبع آگاه از مذاکرات گفت: «این ابتکار جدید و جدی است».

پیشنهاد طرف‌های میانجی؛ وقفه شش هفته‌ای در ازای آزادی 20 گروگان زنده اسرائیلی

میانجی‌گران مذاکرات حماس و اسرائیل به دنبال دستیابی به وقفه اولیه شش هفته‌ای در جنگ غزه‌اند که طی آن حماس نزدیک به 20 گروگان اسرائیلی زنده، و همچنین اجساد شمار نامشخصی از اسرائیلی‌هایی که حین اسارت در نوار غزه جان باختند، را آزاد کند.

روزنامه «نیویورک تایمز» به نقل از میانجی‌گران عرب نوشت این توافق اولیه ممکن است به آتش‌بس تا یک سال و خروج تدریجی اسرائیل از غزه منجر شود.

طبق گفته این میانجی‌ها، ارتباط با حماس برقرار شده، اما این گروه هنوز با شرکت در مذاکرات موافقت نکرده و مشخصا تاکید کرده است که اسرائیل جدیتی از خود برای دستیابی به توافق نشان نمی‌دهد.

مذاکرات قبلی آتش‌بس تا حد زیادی با شکست مواجه شد، زیرا تل‌آویو با آتش‌بس دائمی در هرگونه توافق مخالفت کرد.

حماس نیز با چالش بزرگ تحویل شمار کافی گروگان‌ها مواجه است. زیرا برخی از گروگان‌ها به‌دست دیگر گروه‌های فلسطینی نگه‌داری می‌شوند.

عملیات رفح روند مذاکرات را پیچیده کرد

عملیات نظامی اسرائیل در رفح که از اوایل مه آغاز و به کشته‌شدن ده‌ها غیرنظامی فلسطینی در حمله هوایی اسرائیل به اردوگاهی در این شهر منجر شد، تلاش میانجی‌گران را با مشکلات جدی و پیچیده روبرو کرده است.

کاخ سفید توافق بر سر آزادی گروگان‌ها را تنها راه مناسب برای آتش‌بس و پایان احتمالی جنگ می‌داند که به یک مشکل سیاسی بزرگ برای بایدن، در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری، تبدیل شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید