حوثی‌ها: 3 کشتی در دریای سرخ و یک کشتی در دریای مدیترانه را هدف گرفتیم

یحیی سریع: یک کشتی در دریای مدیترانه هدف اصابت چندین موشک بالدار قرار گرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

به‌دنبال تشدید تنش‌ها و اقدامات بی‌ثبات‌کننده حوثی‌ها در دریای سرخ که ماه‌ها است با پس‌زمینه جنگ غزه، ادامه دارد، این گروه شبه‌نظامی مورد حمایت ایران در یمن در تازه‌ترین حملات خود از هدف گرفتن 6 کشتی تجاری خبر دادند.

یحیی سریع، سخنگوی حوثی‌ها، چهارشنبه نهم خرداد طی اظهاراتی با اعلام این‌که 3 کشتی در دریای سرخ، دو کشتی در دریای عرب و یک کشتی در دریای مدیترانه توسط این گروه یمنی هدف قرار گرفته‌اند، مدعی شد که این کشتی‌های مورد هدف به مقصد اسرائیل در حال حرکت بودند.

موشک‌های بالدار

یحیی سریع، توضیح داد که کشتی در دریای مدیترانه هدف اصابت چندین موشک بالدار قرار گرفته است.

وی افزود که در این حملات گروه حوثی کشتی‌های «Moorea»، «Celedi»، «Alba» و «Maersk Hartford Minerva Antonia» هدف گرفته شده‌اند.

حمله به کشتی یونانی

ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا، «سنتکام»، چهارشنبه 9 خرداد اعلام کرد که حوثی‌ها پنج موشک بالستیک ضد‌کشتی را از مناطق تحت کنترل خود در یمن به سوی دریای سرخ پرتاب کردند.

سنتکام در بیانیه‌ای بر شبکه«ایکس» نوشت اعلام کرد: «سه موشک به کشتی تجاری «لاکس» که یک کشتی تجاری متعلق به یونان با پرچم جزیره مارشال است، اصابت کرد.»

بنا به اعلام سنتکام این حمله آسیب جدی به لاکس وارد نکرد و این کشتی پس از حادثه به مسیر خود ادامه داد.

سرنگونی 5 پهپاد حوثی

ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا در بیانیه‌ دیگری اعلام کرد که نیروهای تحت فرماندهی آن با موفقیت 5 پهپاد پرتاب شده از مناطق تحت کنترل حوثی‌ها در یمن را در آسمان دریای سرخ منهدم کردند.»

به گفته حوثی‌ها این گروه شبه‌نظامی یمنی چندین ماه است که در همبستگی با فلسطینیان در نوار غزه حملات علیه کشتی‌ها در آب‌های مقابل سواحل این کشور را ادامه می‌دهند.

شایان ذکر است از ابتدای سال میلادی جاری و در پاسخ به حملات حوثی‌ها به کشتی‌های تجاری و دریانوردی بین‌المللی، ائتلافی تحت رهبری ایالات متحده آمریکا حملاتی را در دریای سرخ و خلیج عدن و علیه پایگاه‌های شبه‌نظامیان حوثی در استان‌های مختلفی در یمن از جمله صنعا، صعده و الحدیده آغاز کرده است.

از 19 نوامبر سال گذشته تاکنون شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران، بیش از 100 حمله پهپادی و موشکی به کشتی‌های تجاری در آبراه‌ بین‌المللی دریای سرخ انجام دادند.

حوثی‌ها با گسترش حملات خود به اقیانوس هند و دریای مدیترانه علاوه بر دو دریای سرخ و عرب و خلیج عمان، مدعی هستند که کشتی‌های مورد هدف آنها اسرائیلی بوده یا عازم بنادر اسرائیل هستند و حملات تقریباً روزانه آنها در دریای سرخ بسیاری از شرکت‌ها را مجبور کرده است تا مسیرهای طولانی‌تر و گران‌تری را در اطراف آفریقا طی کنند.

اخیرا چند مورد حملات این گروه به غرق شدن یک کشتی باری به نام «روبی‌مار» که مملو از مواد شیمیایی خطرناک بود، منجر شد. در پی غرق شدن روبی‌مار دولت یمن و سایر نهادهای بین‌المللی نسبت به احتمال وقوع فاجعه زیست محیطی در آب‌های منطقه هشدار دادند.

حمله موشکی حوثی‌ها به کشتی‌ باری «ترو کانفیدنس» که حامل پرچم باربادوس و تحت مدیریت یونان بود، نیز منجر به کشته‌‌شدن 3 ملوان شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید