نتانیاهو شورای جنگ اسرائیل را منحل می‌کند

نخست وزیر اسرائیل به دلیل مشخص نکردن تاریخ پایان جنگی که بیش از هفت ماه از شروع آن می‌گذرد، با انتقاد شدید در داخل و خارج مواجه است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سازمان رادیو وتلویزیون اسرائیل، سه‌شنبه هشتم خرداد به نقل از منابع آگاه گزارش داد که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر این کشور قصد دارد شورای جنگ را منحل کند تا مجبور به تعیین «ایتامار بن گویر» و «بتسلئیل اسموتریچ» دو وزیر جناح راست افراطی نشود.

گزینه احتمال انحلال شورای جنگ از سوی نخست وزیر اسرائیل پس از آن صورت اتخاذ می‌شود که بنی گانتز و گدی آیزنکوت دو عضو برجسته شورای جنگ، تهدید به خروج از آن کرده و به نتانیاهو مهلت دادند تا برنامه روز پس از جنگ در غزه را تا 6 ژوئن آینده تصویب کند.

مجبور به تعیین دو وزیر افراطی

اگر گانتز و آیزنکوت از شورای جنگ خارج شوند، در آن صورت نتانیاهو مجبور خواهد بود که دو وزیر دیگر از دولت به جای آنها منصوب کند که این دو وزیر بن گویر و اسموتریچ که پیشتر خواستار پیوستن به این شورا شده بودند، خواهند بود.

به گفته منابع، پیوستن گانتز و «آیزنکوت» به دولت، جنگ به نتانیاهو اجازه داد تا در سطوح تاکتیکی و حتی استراتژیک تصمیماتی اتخاذ کند که او را از فشارهای سیاسی اعضای راستگرای در ائتلاف دولت خود رها کرد.

طبق این گزارش، اختلاف بین نتانیاهو و یوآو گالانت، وزیر دفاع او نیز در حال تشدید است، به خصوص که این دو وزیر حدود دو هفته پس از حمله گالانت به نتانیاهو در یک کنفرانس مطبوعاتی و انتقاد از برنامه‌های او برای حضور دائمی اسرائیل در غزه با یکدیگر صحبت نکرده‌اند.

فاش کردن اطلاعات جلسات امنیتی

نتانیاهو گالانت را به افشای جزئیات جلسات حساس امنیتی متهم می کند. نخست وزیر اسرائیل پیش از این در جلسه دولت گفته بود: «هر وقت با وزیر دفاع و روسای موساد و شین بت جلسات محدودی داشته‌ایم، همه چیز لو می‌رود».

نتانیاهو افزود: «می‌دانم که کسی که اطلاعات را لو داده رئیس موساد یا رئیس شین بت نیست، پس چه کسی می‌تواند باشد؟».

گفتنی است که گالانت دو هفته پیش از نتانیاهو خواسته بود در مورد موضوع «روز پس از جنگ غزه» تصمیم بگیرد، زیرا تصمیم نگرفتن در این زمینه اسرائیل را در معرض خطر قرار می دهد.

از سوی دیگر نخست وزیر اسرائیل یک روز پس از انتقاد گالانت، تاکید کرد که با وزیر دفاع خود صحبت خواهد کرد، اما این اتفاق هنوز رخ نداده است.

بنیامین نتانیاهو به دلیل مشخص نکردن تاریخ پایان جنگی که بیش از هفت ماه از شروع آن می‌گذرد، با انتقاد شدید در داخل و خارج مواجه است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید