مصر: در گذرگاه رفح جز با طرف‌های فلسطینی و بین‌المللی با کسی تعامل نخواهیم کرد

پیش از تسلط حماس بر نوار غزه در سال 2007، بخش فلسطینی گذرگاه رفح با مسئولیت تشکیلات خودگردان فلسطین و ماموریت ناظرانی از اتحادیه اروپا اداره می‌شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک منبع بلندپایه سه‌شنبه هشتم خرداد فاش کرد که مصر بر موضع خود مبنی بر عدم تعامل با هیچ طرفی جز طرف‌های فلسطینی و بین‌المللی در گذرگاه رفح تاکید داشته و هر گونه هماهنگی با اسرائیل در این گذرگاه مرزی را نمی‌پذیرد.

بنا بر گزارش کانال خبری «قاهره» این منبع در عین حال توضیح داد که هیئت امنیتی مصر تلاش‌های خود را با هماهنگی قطر و ایالات متحده برای فعال‌سازی توافق آتش‌بس و تبادل اسرا میان اسرائیل و جنبش حماس افزایش می‌دهد.

این منبع آگاه مصری همچنین افزود: «ما به همه طرف‌های ذیربط اطلاع دادیم که اصرار اسرائیل بر ارتکاب کشتار و تشدید تنش‌ها در رفح، روند مذاکراتی را تضعیف و به عواقب ناگواری منجر خواهد شد.»

بازگشایی گذرگاه رفح

چندین طرف، از جمله ایالات متحده و اتحادیه اروپا، به تحرکات شدید خود ادامه می‌دهند تا تلاش کنند گذرگاه زمینی رفح را که نیروهای اسرائیلی پس از انجام عملیات زمینی در شرق شهر رفح کنترل سمت فلسطینی آن را به دست گرفتند، مجدداً بازگشایی کنند.

اتحادیه اروپا روز دوشنبه صراحتاً اعلام کرد که قصد دارد ماموریت خود به عنوان ناظر در گذرگاه ارتباطی رفح میان نوار غزه و خاک مصر بر اساس توافق‌نامه گذرگاه‌ها که پس از خروج ارتش اسرائیل از نوار غزه در سال 2005 به تصویب رسیده است را احیا کند.

خبرگزاری «العالم العربی» گزارش داد که ایالات متحده و مصر با تشکیلات خودگردان فلسطین در مورد گذرگاه‌های فلسطینی که نوار غزه را به جهان خارج وصل می‌کند، با هدف تسهیل ورود کالا و کمک‌های بشردوستانه به این باریکه گفت‌وگو کردند.

این منابع آگاه سه‌شنبه در این‌باره گفتند که تلاش ها و تحرکات بین‌المللی برای مدیریت گذرگاه‌ها، از جمله رفح، در حال حاضر با موانعی از سوی اسرائیل مواجه شده است.

یکی از این منابع به خبرگزاری «العالم العربی» گفت که اسرائیل با بازگشت تشکیلات خودگردان فلسطینی برای ایفای نقش و انجام ماموریت آن در گذرگاه رفح مخالف است.

این منبع تاکید کرد که طرف‌های بین‌المللی در تلاشند تا تشکیلات خودگردان فلسطین بتواند مسئولیت خود را در این گذرگاه مرزی ازسر گیرد.

شایان ذکر است که قبل از تسلط حماس بر نوار غزه در سال 2007، بخش فلسطینی گذرگاه رفح با مسئولیت تشکیلات خودگردان فلسطین و نظارت کمیته اتحادیه اروپا اداره می‌شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید