رهگیری پهپاد حوثی توسط آمریکا پس از ادعای هدف گرفتن 3 کشتی در دریای سرخ و اقیانوس هند

حوثی‌ها دوشنبه اعلام کردند که کشتی‌های «میشیلا» و «لاریگو دزرت» را در اقیانوس هند و کشتی «مینروا لیزا» را در دریای سرخ هدف گرفته‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا «سنتکام» شامگاه دوشنبه هفتم خرداد خبر داد که نیروهای تحت فرماندهی آن یک پهپاد پرتاب شده توسط حوثی‌ها که تهدیدی علیه کشتی‌های تجاری تشکیل می‌داد را بر فراز دریای سرخ سرنگون کرده‌اند.

پیش از آن گروه شبه‌نظامی حوثی مورد حمایت ایران در یمن اعلام کرد که کشتی‌های «میشیلا» و «لاریگو دزرت» را در اقیانوس هند و کشتی «مینروا لیزا» را در دریای سرخ هدف قرار داده است.

شبه‌نظامیان حوثی، دوشنبه هفتم خرداد اعلام کرد که به سه کشتی در اقیانوس هند و دریای سرخ حمله کرده و دو ناوشکن آمریکایی را نیز در دریای سرخ هدف حمله قرار داده‌اند.
حوثی‌ها اما نام دو ناوشکن آمریکایی هدف حمله خود را ذکر نکرده‌اند.

این گروه شبه‌نظامی یمنی در ادامه افزود که کشتی آمریکایی «لاریگو دزرت» و کشتی اسرائیلی «میشیلا» را در اقیانوس هند و کشتی «مینروا لیزا» را در دریای سرخ هدف قرار داده است.

از ابتدای سال میلادی جاری و در پاسخ به حملات حوثی‌ها به کشتی‌های تجاری و دریانوردی بین‌المللی، ائتلافی تحت رهبری ایالات متحده آمریکا حملاتی را در دریای سرخ و خلیج عدن و علیه پایگاه‌های شبه‌نظامیان حوثی در استان‌های مختلفی در یمن از جمله صنعا، صعده و الحدیده آغاز کرده است.

از 19 نوامبر سال گذشته تاکنون شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران، بیش از 100 حمله پهپادی و موشکی به کشتی‌های تجاری در آبراه‌ بین‌المللی دریای سرخ انجام دادند.

حوثی‌ها با گسترش حملات خود به اقیانوس هند و دریای مدیترانه علاوه بر دو دریای سرخ و عرب و خلیج عمان، مدعی هستند که کشتی‌های مورد هدف آنها اسرائیلی بوده یا عازم بنادر اسرائیل هستند و حملات تقریباً روزانه آنها در دریای سرخ بسیاری از شرکت‌ها را مجبور کرده است تا مسیرهای طولانی‌تر و گران‌تری را در اطراف آفریقا طی کنند.

اخیرا چند مورد حملات این گروه به غرق شدن یک کشتی باری به نام «روبی‌مار» که مملو از مواد شیمیایی خطرناک بود، منجر شد. در پی غرق شدن روبی‌مار دولت یمن و سایر نهادهای بین‌المللی نسبت به احتمال وقوع فاجعه زیست محیطی در آب‌های منطقه هشدار دادند.

حمله موشکی حوثی‌ها به کشتی‌ باری «ترو کانفیدنس» که حامل پرچم باربادوس و تحت مدیریت یونان بود، نیز منجر به کشته‌‌شدن 3 ملوان شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید