درگیری‌ سنگین نیروهای اسرائیلی با گروه‌های فلسطینی در مرکز رفح

العربیه: تانک‌های اسرائیلی، ساعاتی پیش ضمن پیشروی به سمت مرکز رفح، دوربرگردان العوده را بمباران کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در پی بمباران چادرهای آوارگان در اردوگاه‌های آژانس امدادرسانی و کاریابی سازمان ملل برای آوارگان فلسطینی«آنروا» توسط اسرائیل در غرب رفح، درگیری‌ها به مرکز این شهر مملو از آواره، کشیده شد.

خبرنگار العربیه سه‌شنبه 8 خرداد گزارش داد که تانک‌های اسرائیلی، ساعاتی پیش ضمن پیشروی به سمت مرکز رفح، دوربرگردان العوده را بمباران کردند.

بر اساس این گزارش، درگیری‌هایی در منطقه شرق رفح میان نیروهای اسرائیلی و گروه‌های مسلح فلسطینی رخ داد و روند کوچ گسترده از غرب رفح در تداوم خروج صدها هزار فلسطینی از چند هفته قبل از شرق رفح، همچنان ادامه دارد.

تانک‌ها در مرکز رفح

شاهدان عینی نیز تأیید کردند که چندین تانک اسرائیلی، سه هفته پس از آغاز عملیات زمینی در این شهر واقع در جنوب نوار غزه، وارد مرکز رفح شدند.

«رویترز» به نقل از این شاهدان آورد که تانک‌های اسرائیلی در نزدیکی مسجد العوده از مراکز دیدنی شهر، رویت شدند.

فرار یک میلیون نفر از رفح

همزمان«آنروا» اعلام کرد که طی سه هفته گذشته، حدود یک میلیون نفر از شهر رفح در جنوب نوار غزه فرار کردند.

«آنروا» سه‌شنبه در «ایکس» نوشت که این کوچ اجباری به‌رغم فقدان مناطق امن و در گرماگرم بمباران، کمبود مواد غذایی، انباشته‌ شدن زباله و شرایط دشوار زندگی رخ داد و ارائه کمک به آوارگان و تامین حفاظت آنها، روز به روز دشوارتر و تقریبا ناممکن شده است.

شهر کوچک رفح، واقع در بخش جنوبی باریکه، میزبان بیش از یک میلیون فلسطینی است که از بیم حملات اسرائیل، به دیگر مناطق نوار غزه پناه آورده‌اند.

ارتش اسرائیل از اوایل ماه مه در حال اجرای عملیاتی محدود در رفح به هدف «کشتن عوامل مسلح و نابودی زیرساخت‌های مورد استفاده حماس» است.

اسرائیل به غیرنظامیان دستور داده است تا به «منطقه بشردوستانه گسترده» در المواصی درفاصله 20 کیلومتری رفح بروند، اما یکشنبه گذشته، این منطقه را هم هدف حمله قرار داد که طی آن بیش از 45 نفر اکثرا کودک و زن، کشته شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید