دبیرکل سازمان ملل بمباران مکرر اسرائیل بر شهر رفح را محکوم کرد

دبیرکل سازمان ملل: اسرائیل همه گذرگاه‌ها را بازگشایی و رساندن کمک‌های بشردوستانه به نوار غزه را فورا تسهیل کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، حملات هوایی مرگبار اسرائیل در روز یکشنبه در رفح را محکوم کرد و خواستار پایان فوری ارعاب و درد و رنج غیرنظامیان غزه شد.

استفان دوجاریک، سخنگوی گوترش، توضیح داد: «مقامات اسرائیل باید اجازه تسهیل رساندن کمک‌ها را بدهند و امکان ارسال فوری، ایمن و بدون مانع کمک‌های بشردوستانه به نیازمندان را فراهم کنند و همه گذرگاه‌ها باید باز شود».

کشته شدن 21 آواره فلسطینی

بنا بر گزارش‌ها از نوار غزه سه‌شنبه هشتم خرداد دست‌کم 21 غیرنظامی در حمله جدید اسرائیل به یک کمپ آوارگان فلسطینی در غرب شهر رفح در جنوب نوار غزه کشته شدند.

از سوی دیگر، وزارت بهداشت غزه از کشته شدن 21 نفر و زخمی شدن 64 نفر دیگر و «وخیم بودن» حال 10 نفر از آنان خبر داد.

پیش‌تر نیز وزارت بهداشت فلسطین، یکشنبه اعلام کرده بود که در پی حمله هوایی اسرائیل به یک اردوگاه آوارگان فلسطینی در شمال غربی شهر رفح، 45 نفر کشته و ده‌ها تن دیگر زخمی شدند.

این حمله اسرائیل که نتانیاهو آن را اشتباهی «فاجعه‌بار» دانست، خشم جهانی را برانگیخت و محکومیت‌های گسترده‌ای را به‌دنبال داشت.

توجیه اسرائیل

دانیل هاگاری، سخنگوی ارتش اسرائیل روز سه‌شنبه در گفت‌وگو با خبرنگاران تاکید کرد که حمله هوایی به تنهایی «نمی‌توانست» باعث آتش‌سوزی مرگبار شود.

هاگاری، در ادامه گفت: «مهمات ما به تنهایی نمی‌تواند آتشی به این بزرگی ایجاد کند.»

این سخنگو همچنین افزود که ارتش اسرائیل دو پرتابه حامل 17 کیلوگرم «مواد انفجاری» را به سمت سایتی که دو فرمانده ارشد حماس حضور داشتند، پرتاب کرد.

خروج یک میلیون آواره

از سویی آژانس امدادرسانی و کاریابی سازمان ملل برای آوارگان فلسطینی (آنروا) اعلام کرد که حدود یک میلیون غیرنظامی پس از دستور اسرائیل برای تخلیه، از شهر رفح آواره شدند.

از آغاز عملیات زمینی اسرائیل در رفح در اوایل ماه مه، نیروهای اسرائیلی کنترل گذرگاه مرزی رفح با مصر را به دست گرفتند.

شایان ذکر است که ادامه تهاجم و بمباران اسرائیل بر نوار غزه و عملیات زمینی اخیر آن در رفح بنا به اعلام وزارت بهداشت غزه، تاکنون دست‌کم به کشته شدن 36,096 غیرنظامی که اغلب آنها از میان زنان و کودکان بودند، منجر شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید