جزئیات پیشنهاد جدید اسرائیل برای تبادل اسرا و آتش‌بس

وب‌سایت «اسرائیل 24» گزارش داد که حماس پس از حمله خونین رفح از هرگونه مذاکره درباره گروگان‌های خود خودداری کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

اسرائیل، سه‌شنبه هشت خرداد پیشنهاد جدیدی برای تبادل اسرا و آتش‌بس در غزه به میانجی‌گران مصر و قطر داد.

سازمان رادیو و تلویزیون اسرائیل گزارش داد: «انتظار می‌رود پیشنهادی که توسط تیم مذاکره کننده اسرائیلی تهیه و مورد تایید دولت شورای جنگ قرار گرفته است، امروز سه‌شنبه به طور رسمی به میانجی‌گران تحویل داده شود».

جزئیات پیشنهاد جدید اسرائیل

سازمان رادیو و تلویزیون اسرائیل اعلام کرد که دیوید بارنیا، رئیس «موساد»، در پایان هفته جاری پیشنهاد تل‌آویو را به صورت شفاهی به ویلیام برنز، رئیس سازمان «سیا» و شیخ محمد بن عبدالرحمن بن جاسم آل ثانی، نخست وزیر قطر، در پاریس، پایتخت فرانسه ارائه کرد.

این رسانه اسرائیلی بدون اینکه جزئیاتی درباره جزئیات پیشنهاد جدید فاش کند، افزود که دولت جنگ اسرائیل با پیشنهاد جدید موافقت کرد و فردا به طور رسمی به میانجی‌گران و سپس به جنبش حماس ارائه می‌شود».

سازمان رادیو و تلویزیون اسرائیل در گزارش خود آورده است، بر اساس پیشنهاد جدید، هر چه تعداد گروگان‌های زنده از سوی حماس بیشتر شود، تعداد روزهای آتش‌بس و تعداد اسرای فلسطینی که آزاد خواهند شد، بیشتر می‌شود.

این رسانه اسرائیلی افزود: «توافقی بین وزرا و روسای دستگاه‌های امنیتی در دولت جنگ وجود دارد که توقف عملیات در رفح و اولویت دادن به تبادل اسرا و گروگان‌ها گامی صحیح و مثبت است، اما بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل با آن مخالف است».

اختلافات بین اعضای شورای جنگ

این شبکه خبری اسرائیلی با اشاره به اینکه درگیری در کابینه جنگ بر سر موضوع مذاکره همچنان ادامه دارد، گفت: «در جلسه شب گذشته، سرلشکر آلون نیتزان، مسئول مذاکرات برای بازگرداندن ربوده شدگان حاضر نشد. عدم شرکت ژنرال آلون در جلسه کابینه جنگ پس از اظهارات وی علیه دولت نتانیاهو صورت می‌گیرد».

طبق این گزارش، در ابتدای جلسه نتانیاهو با توبیخ برخی از شرکت کنندگان در جلسه گفت: «افشاگری‌هایی که از تیم مذاکره‌کننده منتشر می‌شود یک رسوایی است من همیشه به درخواست شما برای گسترش دایره اختیارات تیم مذاکره کننده در مواقع لزوم موافقت کردم. برخی اظهارات علیه من دروغ است، شما با این روش به مذاکرات لطمه می‌زنید».

نتانیاهو شامگاه دوشنبه در نشست کنست گفت: «من این دروغ زشت را که می‌گویند به تیم مذاکره کننده مأموریتی را که خواسته است نمی‌دهم و درخواست‌های آن را نمی‌پذیرم کاملاً رد می‌کنم».

او افزود: «از اواخر آذر تاکنون 5 درخواست از تیم مذاکره کننده برای گسترش اختیارات و انعطاف بیشتر شرایط دریافت کردم و همه درخواست‌ها را پذیرفتم».

نتانیاهو هشدار داد که «فشارهای داخلی و خارجی بر دولت اسرائیل برای بازگرداندن گروگان‌ها تنها به سخت‌تر شدن مواضع یحی السینوار منجر می‌شود».

او تأکید کرد: «حاضر نیستم تسلیم شوم و جنگ را قبل از رسیدن به همه اهدافش پایان دهم».

توافقی وجود نخواهد داشت

نیتزان آلون، سرلشکر نیروی ذخیره و رئیس اداره سربازان مفقود و اسیر ارتش اسرائیل، به افسران خانواده سربازان گروگان گفت، از وضعیت فعلی ناامید است و معتقد است که «با کابینه دولت فعلی، توافقی وجود نخواهد داشت».

طبق اخبار کانال 12 اسرائیل، آلون به افسران گفت که با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل صحبت کرده و به او توضیح داده است که پس از تاکید توافق، هر لحظه امکان بازگشت به جنگ وجود دارد.

بر اساس این گزارش، آلون به افسران گفت: «توافقی که من برای آن تلاش می‌کنم شامل بازگشت همه گروگان‌ها می‌شود، در حالی که حماس اصرار دارد که شامل پایان جنگ نیز شود».

ادامه جنگ

از سوی دیگر اسامه حمدان، یکی از مقامات برجسته حماس، روز دوشنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی از بیروت گفت: «تداوم حملات هوایی اسرائیل ممکن است به این معنا باشد که گروگان‌هایش فقط به صورت اجساد صرف باز خواهند گشت یا شاید هرگز باز نخواهند گشت».

وی افزود: «اسرائیل زندانیان خود را جز با شرایطی که به میانجی‌ها ارائه کرده‌ایم نمی‌تواند باز ‌گرداند».

وی ادامه داد: «در خصوص سرنوشت یا وضعیت دو سرباز اسیر اطلاعات تکمیلی نداریم و خود ارتش اسرائیل نیز در این مورد سکوت اختیار کرده است».

رهبر حماس «اشغالگران» را مسئول آنچه دولت افراطی نتانیاهو علیه غیرنظامیان فلسطینی انجام می‌دهد، دانست و گفت که اسرائیل با انجام قتل‌عام علیه کودکان و زنان از شکست خود در مقابله با مقاومت طفره می‌رود».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید