آواره‌شدن یک میلیون فلسطینی در رفح طی سه هفته گذشته

العربیه: بمباران مناطق غرب رفح همچنان ادامه دارد و تانک‌های اسرائیلی با گسترش دامنه عملیات زمینی خود، تا عمق رفح پیشروی کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

آژانس امدادرسانی و کاریابی سازمان ملل متحد برای آوارگان فلسطینی «آنروا» اعلام کرد که طی سه هفته گذشته، حدود یک میلیون نفر از شهر رفح در جنوب نوار غزه فرار کردند.

«آنروا» سه‌شنبه 8 خرداد در «ایکس» نوشت که این کوچ اجباری به‌رغم فقدان مناطق امن و در گرماگرم بمباران، کمبود مواد غذایی، انباشته‌ شدن زباله و شرایط دشوار زندگی رخ داد.

این آژانس همچنین هشدار داد که ارائه کمک به آوارگان و تامین حفاظت آنها، روز به روز دشوارتر و تقریبا ناممکن شده است.

حمله پهپادی به چادرهای آوارگان

خبرنگار العربیه سه‌شنبه گزارش داد که پهپادهای اسرائیلی، چادرهای آوارگان در اردوگاه‌های «آنروا» در غرب رفح را هدف قرار دادند.

بر اساس این گزارش، بمباران مناطق غرب رفح همچنان ادامه دارد و تانک‌های اسرائیلی با گسترش دامنه عملیات زمینی خود، تا عمق رفح پیشروی کردند.

بر اساس گزارش امروز رسانه‌های فلسطینی، بیمارستان صحرایی اندونزی در تل‌السلطان در غرب رفح و خانه‌ای در این منطقه نیز هدف حملات توپخانه قرار گرفت که چندین کشته برجای گذاشت.

از سویی مرکز اطلاع رسانی فلسطین در «تلگرام» اعلام کرد که طبقه فوقانی بیمارستان اندونزی هدف اصابت گلوله‌های توپ قرار گرفت.

تلویزیون «الاقصی» نیز گزارش داد که جسد فرد کشته شده در بمباران منطقه البرکسات در غرب رفح، به بیمارستان امارات رسید.

فاجعه اردوگاه السلام

این تحولات میدانی پس از حملات هوایی اسرائیل در شامگاه یکشنبه به چادرهای آوارگان فلسطینی در اردوگاه السلام در منطقه مواصی رفح بود که ارتش اسرائیل آن را به عنوان منطقه«امن» طبقه بندی کرده است. این حملات به بروز آتش‌سوزی در این چادرها و کشته‌شدن ده‌ها نفر انجامید.

وزارت بهداشت فلسطین اعلام کرد در حملات اسرائیل به چادرهای آوارگان، 45 نفر کشته و ده‌ها نفر زخمی شدند که بیشتر آنها زن و کودک بودند.

«تازه‌ترین فجایع»

در حالی که بسیاری از کشورهای عربی و غربی این فاجعه را محکوم کردند، مارتین گریفیتس، معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در امور بشردوستانه و هماهنگ کننده کمک‌های اضطراری، گفت که حمله اسرائیل به المواصی، «جدیدترین فجایع و چه‌بسا بی رحمانه‌ترین» بود.

گریفیتس در واکنش به بیانیه بنیامین نتانیاهو، که این حمله را «حادثه‌ای ناگوار و تراژیک» توصیف کرد، گفت که این توصیف «پیامی است که برای کشته شدگان، عزاداران آنها یا کسانی که در صدد نجات جان‌ها هستند، هیچ معنایی ندارد».

نتانیاهو روز گذشته در سخنرانی خود در پارلمان اسرائیل گفت: «در حال حاضر حدود یک میلیون غیرنظامی را (از رفح) تخلیه کرده‌ایم ولی به‌رغم تلاش‌هایمان برای آسیب نرساندن به غیرنظامیان، این حادثه ناگوار و فاجعه‌انگیز رخ داد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید