سعودی ادامه کشتار غیرنظامیان در غزه توسط اسرائیل را محکوم کرد

فیصل بن فرحان: اتحادیه عرب از ابتدا خواستار آزادی فوری همه گروگان‌ها شد و ما به این کار ادامه می‌دهیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وزارت خارجه پادشاهی عربی سعودی، دوشنبه 7 خرداد، ادامه کشتار و هدف قرار دادن غیرنظامیان بی‌دفاع در نوار غزه توسط نیروهای «اشغالگر» اسرائیلی که آخرین مورد آن بمباران خیمه‌های آوارگان فلسطینی و انبارهای آژانس امداد و کار سازمان ملل متحد «آنروا» در جنوب غزه است را به شدت محکوم کرد.

شاهزاده فیصل بن فرحان، وزیر خارجه سعودی گفت: «اتحادیه عرب از ابتدا خواستار آزادی فوری همه گروگان‌ها شد و ما به این کار ادامه می‌دهیم».

او افزود: «هدف کمیته فوق العاده وزیران عربی-اسلامی رسیدگی به موضوع فلسطین است».

فیصل بن فرحان ادامه داد: «فکر می‌کنم جهان بر ضرورت آتش‌بس فوری در غزه و آزادی گروگان‌ها موافق است، اما وضعیت بشردوستانه به‌سرعت و به‌طور کاملاً غیرقابل قبولی رو به وخامت است».

او گفت: «راه حل دو کشوری اساس صلح و امنیت در منطقه است».

در همین حال اتحادیه اروپا یا پذیرایی از تعدادی از رهبران و مقام‌های کشورهای عربی در بروکسل امیدوار است که در ایجاد راه حل دائمی بین اسرائیل و فلسطینی‌ها نقش ایفا کند.

اتحادیه اروپا در راستای تحقق این هدف، جلسات متعددی با رهبران کشورهای عربی منطقه برگزار کرد.

وزرای خارجه اتحادیه اروپا امروز بار دیگر با همتایان عرب خود از سعودی، قطر، مصر، امارات متحده عربی و اردن و همچنین دبیرکل اتحادیه کشورهای عربی دیدار خواهند کرد.

فیصل بن فرحان، شامگاه یکشنبه در بروکسل گفت که علاوه بر درخواست آتش‌بس فوری در غزه، «ما در این نشست بر موضوع زنده نگه داشتن راه‌حل دو کشوری تمرکز کردیم.»

او تاکید کرد که تنها راه تضمین حقوق فلسطینی‌ها و همچنین امنیت اسرائیل راه حل دو کشوری است.

بن فرحان افزود: «عدم درک این موضوع از سوی تل‌آویو و مخالفت بنیامین نتانیاهو، نخست اسرائیل با طرح تشکیل کشور فلسطین، مایه نگرانی بزرگ برای جامعه بین المللی شده است».

خبرگزاری سعودی، روز گذشته گزارش داد که شرکت کنندگان در نشست وزیران کشورهای عربی و اروپایی در بروکسل بر اهمیت حمایت از تلاش‌های انجام شده برای دستیابی به آتش‌بس، پایان دادن به جنگ در غزه و آزادی زندانیان تاکید کردند.

این خبرگزاری افزود: «شرکت کنندگان حمایت خود را از تلاش‌ها برای توقف همه اقدامات غیرقانونی یکجانبه اسرائیل در سرزمین‌های اشغالی فلسطین از جمله کنترل گذرگاه رفح و رسیدگی به بحران فاجعه بار انسانی ابراز کردند».

در این نشست همچنین بر اهمیت به رسمیت شناختن دولت فلسطین از سوی جامعه بین‌الملل برای اتخاذ رویکردی جامع به سمت مسیری معتبر و غیرقابل بازگشت برای اجرای راه‌حل دو کشوری تاکید شد.

در این نشست وزرا و نمایندگانی از کشورهای الجزایر، اتریش، بحرین، بلژیک، دانمارک، مصر، آلمان، اندونزی، ایرلند، اردن، لتونی، پرتغال، قطر، رومانی، اسلواکی، اسلوونی، اسپانیا، فلسطین، سوئد، سوئیس، سعودی، ترکیه، امارات متحده عربی، بریتانیا و سازمان همکاری اسلامی حضور دارند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید