تلاش اتحادیه اروپا برای نقش‌آفرینی در مذاکرات پس از جنگ غزه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

اتحادیه اروپا، در آستانه به رسمیت شناختن کشور فلسطین در دو کشور عضو، با استقبال از مقام‌های کشورهای عربی در بروکسل، در تلاش است نقشی موثر در مذاکرات پس از پایان جنگ غزه ایفا کند.

اتحادیه اروپا، پس از ناکامی در ارائه موضع قوی در جنگ کنونی اسرائیل و حماس، امید دارد که برای یافتن راه‌حل دائمی بین اسرائیل و فلسطینی‌ها نقش داشته باشد. در این راستا، اتحادیه اروپا جلسات متعددی با کشورهای عربی منطقه برگزار کرده است. وزرای خارجه اتحادیه اروپا، دوشنبه هفتم خرداد، با همتایان خود از پادشاهی سعودی، قطر، مصر، امارات متحده عربی، اردن و دبیرکل اتحادیه کشورهای عربی دیدار خواهند کرد.

اتحادیه اروپا، به عنوان بخشی از جامعه بین‌المللی، از راه‌حل دو کشوری برای تضمین صلح پایدار در منطقه که به دلیل درگیری‌های بیش از هفتاد ساله ادامه دارد، حمایت می‌کند. جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا، یکشنبه ششم خرداد، هنگام استقبال از محمد مصطفی، نخست وزیر تشکیلات خود گردان فلسطین، گفت تنها یک مرجع «قوی» فلسطینی قادر به تضمین صلح است.

سفر نخست وزیر تشکیلات خود گران فلسطین به بروکسل به مناسبت برگزاری نشست کمک به فلسطینی‌ها انجام خواهد شد. با این وجود، غلبه بر اختلاف‌های داخلی اتحادیه اروپا، مانند آلمان که نمی‌خواهد به روابط خود با اسرائیل آسیب بزند و کشورهای دیگری مانند اسپانیا و ایرلند که کشور فلسطین را به رسمیت شناخته‌اند، همچنان چالشی در برابر اتحادیه اروپا است.

اسپانیا و ایرلند به همراه نروژ هفته گذشته اعلام کردند که کشور فلسطین را از 28 ماه مه به رسمیت خواهند شناخت. خوزه مانوئل آلبارس، وزیر خارجه اسپانیا، تاکید کرد: «به رسمیت شناختن کشور فلسطین عدالت برای مردم فلسطین و بهترین تضمین امنیت برای اسرائیل است.» سایر کشورهای اروپایی با این موضوع مخالفت کرده و یا به رسمیت شناختن فلسطین را زودهنگام می‌دانند.

این شکاف‌ها مانع از تصویب بیانیه‌ مشترک 27 کشور اتحادیه اروپا شده و به توافق‌نامه‌هایی با تاثیر محدود منجر ‌شد. در اجلاس سران اروپا در دسامبر و فوریه هیچ توافق‌نامه‌ای در این زمینه تصویب نشد و بیانیه‌هایی با مشارکت 26 کشور، مجارستان که رای ممتنع داد، صادر شد.

اتحادیه اروپا در پیش‌بینی صلحی که ممکن است در آینده برقرار شود، به دنبال توسعه استراتژی بر اساس برخی اصول اساسی است، از جمله نپذیرفتن بازگشت حماس به نوار غزه. اتحادیه اروپا، حماس را یک «سازمان تروریستی» طبقه‌بندی کرده است. جنبش حماس از سال 2007 پس از اخراج تشکیلات خودگردان فلسطین از نوار غزه، کنترل این باریکه را در دست دارد.

اتحادیه اروپا تقویت تشکیلات خودگردان ملی فلسطین را ضروری می‌داند، با اینکه در میان فلسطینی‌ها چندان محبوبیتی ندارد.

اما به امید برقراری صلحی که ممکن است در آینده ایجاد شود، اتحادیه اروپا تلاش کرده است تا راهبردی را بر اساس برخی اصول اساسی تدوین کند، از جمله مخالفت با بازگشت حماس به نوار غزه که آن را به عنوان "سازمان تروریستی" طبقه‌بندی کرده است.

این جنبش از سال 2007 پس از اخراج تشکیلات خودگردان فلسطین از نوار غزه، کنترل این منطقه را در دست دارد. اتحادیه اروپا معتقد است که تقویت تشکیلات خودگردان ملی فلسطین ضروری است، هرچند این تشکیلات در میان فلسطینی‌ها چندان محبوبیتی ندارد..

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید