گانتز خواستار تشکیل کمیته‌ تحقیق درباره وقایع 7 اکتبر و جنگ غزه شد

ارتش اسرائیل پنج‌شنبه گذشته اعلام کرد که نتانیاهو در فاصله مارس تا ژوئیه 2023، 4 پیام اخطار از سرویس اطلاعاتی در خصوص «نحوه نگرش» دشمنان اسرائیل به چنددستگی‌های داخلی و مشخصا تاثیر آن بر ارتش اسرائیل دریافت کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

رادیو ارتش اسرائیل، یکشنبه 6 خرداد طی خبری اعلام که بنی گانتز، عضو کابینه جنگ، درخواست رسمی را به دولت برای تشکیل کمیته تحقیق درباره جنگ در نوار غزه و حوادث 7 اکتبر، ارائه کرده است.

خبرگزاری «العالم العربی» به نقل از این رادیو آورد که گانتز درخواست خود را به دبیرخانه دولت داد.

گانتز چند روز پیش گفته بود که با توجه به افزایش مطالبات افکار عمومی اسرائیل برای بررسی میزان تحقق اهداف جنگ، قصد دارد چنین درخواستی را ارائه کند.

طرح این موضوع پس از آن است که دادستان دیوان کیفری بین‌المللی، درخواستی را برای صدور حکم بازداشت مقامات بلندپایه اسرائیل از جمله نخست‌وزیر و وزیر دفاع به همراه اسماعیل هنیه، یحیی السنوار و محمد الضیف، رهبران حماس، به اتهام ارتکاب جنایات جنگی ارائه کرد.

گانتز پنج‌شنبه گذشته اعلام کرد که پیشنهادی برای اجرای تحقیقات در مورد حملات حماس در 7 اکتبر گذشته که به کشتار و ربوده شدن اسرائیلی‌ها انجامید، ارائه خواهد کرد.

گانتز با نشر ویدئو در «ایکس»، تاکید کرد: «این که ما مسئولیت اتفاقات رخ داده را بر عهده بگیریم کافی نیست، بلکه باید از این وقایع درس گرفته و به شکلی عمل کنیم که این حوادث بار دیگر تکرار نشود».

او افزود: «برای انجام این کار، زمان تشکیل کمیته تحقیق دولتی فرا رسیده است و قصد دارم به زودی پیشنهادی برای تصمیم گیری به منظور تشکیل آن ارائه دهم» که این کار عملا یکشنبه (امروز) انجام شد.

ارتش اسرائیل پنجشنبه گذشته اعلام کرد که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، در فاصله مارس تا ژوئیه 2023، 4 پیام اخطار از سرویس اطلاعاتی در خصوص «نحوه نگرش» دشمنان اسرائیل به چنددستگی‌های داخلی و مشخصا تاثیر آن بر ارتش اسرائیل، دریافت کرد.
از سوی دیگر دفتر نتانیاهو متعاقبا این موضوع را تکذیب کرد و آن را کاملاً خلاف واقعیت دانست.

تنش در روابط گانتز و نتانیاهو

گانتز که اخیرا روابطش با نتانیاهو دچار تیرگی شده، طرحی 6 ماده‌ای در مورد جنگ در نوار غزه به منزله نقشه راه ارائه کرده بود که تا 8 ژوئن تصویب شود. این طرح، ابهاماتی را در اسرائیل در این خصوص که آیا دولت کنونی در شرف خروج از قدرت و برگزاری انتخابات زودهنگام است، ایجاد کرد.

گانتز در سخنان شنبه گذشته خود گفت:«اقلیتی کوچک، کنترل تصمیم اسرائیل را در دست گرفتند و کشور را به سوی وضعیتی نامعلوم هدایت می‌کنند». او برخی از سیاستمداران اسرائیلی را متهم کرد که صرفا به آینده خود می‌اندیشند و به همین دلیل ایجاد« تغییر فوری»، ضرورت دارد.

گانتز که بر اساس نظرسنجی‌ها، قوی‌ترین رقیب نتانیاهو است، افزود: «ما برای خدمت به اسرائیل وارد دولت و ائتلاف شدیم و خواهان منصب نشدیم، اما تصمیم‌های حیاتی اتخاذ نشد».

از سوی دیگر، نتانیاهو در انتقاد از گانتز تاکید کرد که او به جای حماس، نخست وزیر را هدف حمله قرار داده است.

نتانیاهو تصریح کرد: «شروطی که (گانتز) تعیین کرده، بیانی آرام و تلطیف شده به معنای پایان جنگ، شکست اسرائیل، پشت کردن به بیشتر اسرا، بقای حماس و تشکیل کشور فلسطین است».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید