رسیدن کامیون‌های حامل کمک به گذرگاه کرم ابوسالم برای ورود به نوار غزه

رسانه‌های مصر: کمک‌ها به سازمان ملل در بخش فلسطینی گذرگاه تحویل داده خواهد شد و هر کامیون حامل 15 الی 20 تن کمک است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

رسانه‌های مصری یکشنبه 6 خرداد از رسیدن 200 کامیون‌های حامل کمک‌های بشردوستانه از گذرگاه رفح به سمت گذرگاه کرم ابو سالم برای ورود به نوار غزه خبر دادند.

به گزارش تلویزیون «القاهره الاخباریه» این کمک‌ها شامل مواد غذایی بوده و چهار کامیون نیز حامل سوخت برای نوار غزه هستند.

این کانال افزود که کمک‌ها به سازمان ملل در بخش فلسطینی گذرگاه تحویل داده خواهد شد و هر کامیون حامل 15 الی 20 تن کمک است.

ریاست جمهوری مصر جمعه اعلام کرد که عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری و جو بایدن، همتای آمریکایی او بر ضرورت ارسال مقادیری کمک‌های بشردوستانه و سوخت در گذرگاه کرم ابوسالم به سازمان ملل متحد به شکلی موقت، «تا دستیابی به سازو کار قانونی برای بازگشایی بخش فلسطینی گذرگاه رفح»، توافق کردند.

توافق مصر و آمریکا در تماسی میان دو رئیس جمهوری انجام شد که طی آن دو طرف، ضمن گفت‌وگو در مورد تحولات نوار غزه، بر ضرورت افزایش تلاش‌های بین‌المللی در راستای موفقیت روند مذاکرات و دستیابی به پیشرفتی تاکید کردند که به شرایط فاجعه‌امیزی که مردم فلسطین در آن بسر می‌برند، خاتمه دهد.

در بیانیه ریاست جمهوری مصر امده است که دو رهبر بار دیگر ضمن اعلام مخالفت خود با همه تلاش‌ها برای کوچ اجباری مردم فلسطین و گسترش دامنه منازعه‌، ضرورت هم‌افزایی تلاش‌ها به منظور اجرایی کردن راه حل دو کشوری بر مبنای قطعنامه‌های سازمان ملل را مورد تاکید قرار دادند.

در بیانیه‌ای که متعاقبا توسط کاخ سفید منتشر شد، بایدن از «تعهد السیسی به تسهیل ورود کمک‌های بشردوستانه ارائه شده توسط سازمان ملل از مصر از طریق گذرگاه کرم ابوسالم به شکل موقت و به منظور توزیع آن در سراسر غزه» استقبال کرد.

در بیانیه کاخ سفید امده است که بایدن «تعهد کامل خود را در حمایت از تلاش‌ها به هدف بازگشایی گذرگاه رفح با ترتیبات مورد پذیرش مصر و اسرائیل»، ابراز کرد. بر اساس این بیانیه، یک تیم بلندپایه این هفته برای اجرای گفت‌وگوهای بیشتر در مورد این موضوع، به قاهره اعزام خواهد شد.

ریاست‌ تشکیلات خودگردان فلسطین در رام‌الله نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد که پس از تماس با مصر توافق شد، کمک‌های امدادی به نوار غزه از طریق گذرگاه کرم ابو سالم موقتا تا زمان حصول توافق در مورد راه‌اندازی بخش فلسطینی گذرگاه رفح ارسال شود.

ادامه بمباران رفح

این در حالی است که ارتش اسرائیل شنبه چندین منطقه در رفح را بمباران کرد. این بمباران یک روز پس از صدور حکم دیوان لاهه مبنی بر توقف «فوری» عملیات نظامی اسرائیل در رفح انجام شد.

از سویی حماس سحرگاه یکشنبه، اعلام کرد که عوامل مسلح آن با حمله ناگهانی به یک نیروی اسرائیلی در شمال نوار غزه، اعضای این نیرو را «کشته، زخمی و اسیر» کردند، اما ارتش اسرائیل بلافاصله به اسارت درآمدن سربازانش را تکذیب کرد.

به گزارش شاهدان عینی، ارتش اسرائیل شامگاه شنبه حملات توپخانه‌ای و هوایی خود به نوار غزه به ویژه شهر رفح و همچنین مناطقی در مرکز و شمال نوار غزه را تشدید کرد.

دیوان بین المللی دادگستری، بالاترین نهاد قضایی وابسته به سازمان ملل متحد، که تصمیماتش از نظر قانونی الزام آور است اما مکانیسمی برای اجرای آنها ندارد، جمعه طی حکمی به اسرائیل دستور داد که گذرگاه رفح بین مصر و غزه را باز کند.

این گذرگاه با آغاز عملیات زمینی ارتش اسرائیل در رفح در اوایل مه، بسته شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید