مصر و آمریکا برای کمک‌رسانی بشردوستانه از گذرگاه «کرم ابوسالم» به غزه توافق کردند

در بیانیه کاخ سفید همچنین اشاره شده است که هفته آینده یک تیم بلندپایه آمریکایی به قاهره اعزام خواهد شد تا درباره این کمک‌رسانی به غزه و بازگشایی گذرگاه رفح هماهنگی و گفت‌وگوهای بیشتری انجام دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دفتر ریاست جمهوری مصر، جمعه چهارم خرداد اعلام کرد که عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری این کشور و جو بایدن، همتای آمریکایی او توافق کردند تا به‌طور موقت ارسال مقادیری کمک‌های بشردوستانه و سوخت برای تحویل به آژانس امدادرسان سازمان ملل متحد از طریق گذرگاه «کرم ابوسالم» انجام شود.

بنا به اعلام دفتر ریاست جمهوری مصر ارسال کمک‌های بشردوستانه از طریق گذرگاه «کرم ابوسالم» موقتی خواهد بود و تا تعریف «یک مکانیسم قانونی برای راه‌اندازی مجدد بخش فلسطینی گذرگاه مرزی رفح»، ادامه خواهد یافت.

توافق مصر و آمریکا در تماسی تلفنی فی‌مابین روسای جمهوری دو کشور حاصل شد که طی آن دو طرف در مورد تحولات نوار غزه گفت‌وگو کردند و بر ضرورت تشدید تلاش‌های بین‌المللی برای پیشبرد و به موفقیت رساندن روند مذاکراتی و دستیابی به نتیجه برای پایان دادن به تراژدی که مردم فلسطین تجربه می‌کنند، تأکید کردند.»

مخالفت با کوچاندن اجباری

دفتر ریاست جمهوری در ادامه بیانیه خود افزود که رهبران مصر و آمریکا مجدداً بر مخالفت خود با همه اقداماتی که برای کوچاندن اجباری فلسطینی‌ها صورت می‌گیرد ابراز کردند.

همچنین اعلام شد که رهبران دو کشور بر لزوم جلوگیری از گسترش دامنه جنگ و تحقق راه حل تشکیل دو کشوری مطابق با قطعنامه‌های مشروعیت بین‌المللی تأکید کردند.

بایدن در بیانیه‌ای که جمعه توسط کاخ سفید منتشر شد، از تعهد السیسی برای اجازه دادن به جریان موقت کمک‌های بشردوستانه ارائه شده توسط سازمان ملل از مصر و از طریق گذرگاه «کرم ابوسالم» به منظور توزیع آن در سراسر غزه استقبال کرد.

هماهنگی آمریکا و مصر

رئیس جمهوری ایالات متحده همچنین «تعهد کامل خود را برای حمایت از تلاش‌ها برای بازگشایی گذرگاه رفح با ترتیباتی که هم برای مصر و هم برای اسرائیل قابل قبول باشد» ابراز کرد.

در بیانیه کاخ سفید همچنین اشاره شده است که هفته آینده یک تیم بلندپایه آمریکایی به قاهره اعزام خواهد شد تا درباره این مساله گفت‌وگوهای بیشتری انجام دهد.

به گفته کاخ سفید، روسای جمهوری دو کشور آمریکا و مصر در مورد «ابتکارات جدید برای تضمین آزادی گروگان‌ها همراه با آتش‌بس فوری و پایدار در غزه» گفت‌وگو کردند و بر «تعهد خود برای همکاری برای ایجاد شرایط برای دستیابی به صلح دائم و پایدار در منطقه خاورمیانه» تاکید کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید