تظاهرات گسترده سوری‌ها علیه جولانی در اعتراض به وضعیت «غیرقابل تحمل» ادلب

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

با وجود استقرار شدید نیروهای امنیتی «هیئت تحریر الشام» (جبهه النصره سابق)، هزاران سوری در استان ادلب، جمعه چهارم خرداد، در تظاهرات گسترده‌ای علیه ابومحمد الجولانی، رهبر این گروه، شعار دادند.

معترضان خواستار برکناری ابومحمد الجولانی و آزادی فوری تمامی بازداشت‌شدگان سوری و غیرسوری شدند که به گفته خانواده‌هایشان به دلایل سیاسی در زندان به سر می‌برند. در حالی که برخی دیگر از معترضان به دلایل مختلفی در این تظاهرات شرکت کرده بودند.

«وضعیت غیرقابل تحمل»

این اعتراضات که از مارس گذشته به صورت هفتگی ادامه دارد، به دلیل نبود فرصت‌های شغلی، و افزایش سلطه امنیتی هیئت تحریر الشام، وضعیت معیشتی در استان ادلب را غیرقابل تحمل کرده است.

یکی از جوانان سوری که در تظاهرات شرکت کرده بود، به «العربیه» گفت: «اوضاع در استان ادلب به بن‌بست رسیده است. مردم از سیطره هیئت تحریر الشام ناراضی بوده و تصمیم‌های بحث‌برانگیز این گروه باعث افزایش فشار بر سوری‌ها شده است.»

پاسخ هیئت تحریر الشام

با وجود اعتراضات هفتگی، هیئت تحریر الشام تنها اقدام به صدور عفو عمومی برای بازداشت‌شدگان جرایم جنایی کرده و به خواسته‌های معترضان سیاسی پاسخی نداده است. این گروه همچنین عفو دیگری برای افرادی که به تخلفات اقتصادی متهم بودند صادر کرده است، اما همچنان به خواسته‌های سیاسی معترضان توجهی نمی‌کند.

شرط‌بندی الجولانی بر سرکوب اعتراضات

محمود علوش تحلیگر سیاسی ترکیه در این باره به العربیه گفت، این جنبش اعتراضی نتیجه طبیعی روش مدیریت هیئت تحریر الشام است.

او اضافه کرد: «بخش قابل توجهی از سوری‌ها ذهنیت حاکمیت این گروه را نمی‌پذیرند و آگاهی روزافزون از نیاز به تغییر وضعیت اپوزیسیون سوریه وجود دارد. الجولانی امیدوار است که با گذر زمان این جنبش فروکش کند، اما واقعیت‌های موجود در مناطق زیر کنترل هیئت تحریر الشام به او اجازه نمی‌دهد که به روش‌های گذشته ادامه دهد.»

علوش تاکید کرد اگر الجولانی بخواهد از تبدیل شدن این جنبش به یک معضل بزرگ جلوگیری کند، باید امتیازاتی به مخالفان خود بدهد. او افزود: «هیئت تحریر الشام آماده تغییر در نحوه مدیریت خود نیست و هرگونه عقب‌نشینی را نشانه ضعف می‌داند که می‌تواند مخالفان را به درخواست‌های بیشتری تشویق کند.»

او تاکید کرد که «منطق استفاده از قدرت علیه جنبش اعتراضی تنها شکاف بین جنبش خیابانی و هیئت تحریر الشام را عمیق‌تر می‌کند و هرج‌ومرج را به مناطق اپوزیسیون کشیده و فقط در خدمت رژیم بشار اسد خواهد بود».

«جنبش خیابانی تنها یک شروع است»

علوش همچنین گفت: «هیچ دلیلی وجود ندارد که باور کنیم هیئت تحریر الشام عقب‌نشینی خواهد کرد یا جنبش اعتراضی متوقف خواهد شد. به احتمال زیاد ما فقط با آغازی مواجه‌ایم که می‌تواند بدتر شود.»

با وجود این اعتراضات هفتگی، الجولانی تاکنون نه تنها از آزادی بازداشت‌شدگان یا کناره‌گیری خود از رهبری خودداری کرده، بلکه تدابیر امنیتی بیشتری برای جلوگیری از اعتراضات اعمال کرده است. روز گذشته نیز دو فعال سیاسی دیگر دستگیر شدند.

بسیاری از مردم استان ادلب و حومه آن از وضعیت خدمات، کاهش فرصت‌های شغلی و گرانی‌ها ناراضی‌اند. گفته می‌شود که هیئت تحریر الشام در سپتامبر سال گذشته قانونی را تصویب کرد که بر اساس آن، قیمت اقلام غذایی در فروشگاه‌های این استان با دلار آمریکا تعیین می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید