انباشت حجم گسترده کمک‌‌‌های بشردوستانه و فاسدشدن مواد غذایی در گذرگاه رفح

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در حالی که مردم غزه با گرسنگی فزاینده‌ای مواجه‌اند، بخشی بزرگی از کمک‌های بشردوستانه‌ای، که سه هفته در زیر آفتاب گرم و سوزان مرز مصر منتظر ورود به غزه بودند، آسیب دیده است.

مسئولان و منابع مصری روز شنبه پنجم خرداد ماه اعلام کردند گسترش عملیات نظامی اسرائیل در شهر رفح در جنوب نوار غزه، ورودکمکٰ‌های بشردوستانه را متوقف و آن را به خطر انداخته است.

فروش برخی از مواد غذایی

به گزارش «رویترز» محمود حسن، راننده یک کامیون، در این زمینه گفت: «ماشین‌های باربری از یک ماه پیش بارگیری شده‌اند و کالاها در زیر نور خورشید خراب می‌شوند. برخی از مواد غذایی را دور ریختند و برخی دیگر را نیز به قیمت ارزان فروختند.»

او در حالی که در سایه کامیون نشسته بود اضافه کرد: «سیب، موز و مرغ بار برخی کامیون‌ها است، برخی از کمک‌ها فاسد شدند و برخی به یک چهارم قیمت فروخته شدند. من به بازار ترانزیت برگشتم و این کمک‌ها به یک چهارم قیمت فروخته شد. زیرا تاریخ مصرف آن‌ها تمام شده و هر چه باقی مانده دور ریخته می‌شود.»

انتظار به مدت بیش از دو ماه

خالد زاید، رئیس هلال احمر مصر در سینا می‌گوید حجم کمک‌های منتظر عبور از سینا به غزه بسیار زیاد شده است. برخی بیش از دو ماه است که منتظرند به غزه وارد شوند.

او افزود: «برخی از کامیون‌ها برای تخلیه مجدد به انبارهای امن هدایت می‌شوند و برخی از مواد نیاز به دمای معینی دارند… منتظر تلاش‌های مصر با هماهنگی همه طرف‌ها هستیم تا گذرگاه را از سمت اسرائیل بازگشایی‌کنیم و امیدواریم هر چه زودتر گذرگاه باز شود.»

عبدالله الربیعه، مدیرکل «مرکز امدادرسانی و کمک‌های بشردوستانه ملک سلمان»، وابسته به سعودی، گفت: «این مرکز بیش از 350 کامیون حامل مواد غذایی و تجهیزات پزشکی منتظر ورود به رفح دارد اما به دلیل نگرانی از فاسد شدن آرد، مجبور به تخلیه آن شدند.»

تخم‌مرغ‌های فاسد

مقامات محلی مصری تایید کردند برخی از اقلام غذایی با قیمت پایین در بازار محلی در شمال سینا به فروش می‌رسد و مقدار زیادی از تخم‌مرغ‌های فاسد مصادره شد.

اسماعیل الثوابته، مدیر دفتر رسانه‌های دولتی حماس در غزه گفت مقامات پزشکی و پلیس فلسطین که کالاهای وارد شده به غزه را بازرسی می کردند، در طی حمله اسرائیل، در انجام این کار ناکام بودند.

ارسال کمک به غزه از طریق گذرگاه رفح در اواخر اکتبر، دو هفته پس از آغاز جنگ اسرائیل و حماس، آغاز شد.

با این حال، روند ارسال کمکها اغلب به دلیل بازرسی‌ها و فعالیت‌های نظامی اسرائیل در داخل غزه آهسته می‌شود.

برنامه جهانی غذا همچنین نسبت به قحطی قریب‌الوقوع در مناطق مختلف غزه هشدار داده است.

بر اساس داده‌های سازمان ملل متحد، از هفت مه تاکنون هیچ کامیونی از گذرگاه رفح عبور نکرده و تنها تعداد بسیار کمی از کامیون‌ها از گذرگاه کرم ابوسالم عبور کرده‌اند.
از آن زمان، حدود بیش از 900 کامیون حامل کمک بشردوستانه وارد نوار غزه شده است. در حالی که به گفته سازمان ملل، این باریکه روزانه به کمک‌های بشردوستانه دست‌کم 500 کامیون نیاز دارد.

دفتر ریاست جمهوری مصر، جمعه چهارم خرداد، اعلام کرد قاهره و واشینگتن برای ارسال کمک از گذرگاه کرم ابوسالم، تا زمانی که مقدمات قانونی برای بازگشایی گذرگاه رفح فراهم شود، توافق کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید