مسئول اسرائیلی از امتیازدهی جدید حماس در مورد آزادسازی گروگان‌ها خبر داد

«تایمز اسرائیل» به نقل از مقامی اسرائیلی: خروج مصر از میانجیگری با توجه به مرزهای مشترکش با نوارغزه و ارتباط جدی آن با درگیری کنونی نامحتمل است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در حالی که انتظار می‌رود ویلیام برنز، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا «سیا»، با دیوید پرنیا، مدیر «موساد» برای بحث درباره پیشنهاد جدید در مورد معامله تبادل اسرا و آتش‌بس غزه، در اروپا دیدار کند، اطلاعات جدیدی در خصوص امتیازدهی‌ حماس فاش شد.

یک مقام اسرائیلی توضیح داد که هیئت مذاکره کننده اسرائیلی از طریق میانجیگران، امتیازاتی از جنبش حماس در خصوص سازوکار آزادی اسرای اسرائیلی در غزه از هفتم اکتبر گذشته در ازای آزادی اسرای فلسطینی، گرفته است.

بر اساس گزارش روزنامه «تایمز اسرائیل»، این مقام که هویت خود را فاش نکرد، جمعه 4 خرداد همچنین خروج مصر از میانجیگری را با توجه به مرزهای مشترکش با نوارغزه و ارتباط جدی آن با درگیری کنونی، نامحتمل ارزیابی کرد.

این مقام اسرائیلی افزود: «قطر که از اعتماد دولت آمریکا برخوردار است، همچنان در تلاش‌های میانجی‌گری مشارکت خواهد داشت».

دو منبع امنیتی مصری نیز روز گذشته تاکید کردند که قاهره به‌رغم وجود تردیدهایی در خصوص تلاش‌های میانجی‌گرانه‌اش، همچنان به کمک به مذاکره برای دستیابی به توافق آتش‌بس، متعهد است.

طبق گزارش «رویترز»، این دو منبع امنیتی فاش کردند که میانجی‌های مصری طی دو روز گذشته، تماس‌های تلفنی از مقامات امنیتی اسرائیل در قدردانی از نقش طرف مصری دریافت کردند.

تهدید به خروج از میانجیگری

این مواضع در پی تبادل اتهام میان دو طرف به بستن گذرگاه مرزی رفح با باریکه و تهدید روز چهارشنبه مصر به خروج از میانجی‌گری در پی متهم‌سازی قاهره به دست‌کاری در پیشنهاد معامله ارائه شده به تل‌آویو و حماس، مطرح شد.

این مواضع بعد از بروز تنش ظرف مرحله گذشته در مناسبات مصر و اسرائیل پس از گسترش عملیات تل‌آویو در رفح و اخبار مربوط به گشودن جاده جدید میان گذرگاه کرم أبو سالم و گذرگاه رفح و همچنین تقویت نیروهای مصر در مرز با نوار غزه اتخاذ شد.

مذاکرات غیرمستقیم اسرئیل و حماس، هفته‌ها پیش به میزبانی قاهره برگزار شد، اما مانند دورهای قبلی نتوانست به توافقی برای آتش‌بس در غزه و آزادی گروگان‌های اسرائیلی در دست حماس بیانجامد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید