سعودی از حکم دیوان بین‌المللی دادگستری برای توقف عملیات اسرائیل در رفح استقبال کرد

وزارت خارجه سعودی بر این اهمیت تاکید کرد که احکام بین‌المللی صادره همه مناطق فلسطینی را مطابق با قطعنامه‌های مشروعیت بین‌المللی شامل شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

پادشاهی عربی سعودی از حکم دیوان بین‌المللی دادگستری که با استناد به کنوانسیون پیشگیری و مجازات جنایت نسل‌کشی، به اسرائیل دستور می‌دهد فوراً حمله نظامی یا هرگونه اقدام دیگری در شهر رفح را متوقف کند، استقبال کرد.

وزارت خارجه سعودی در بیانیه‌ای اعلام کرد: «پادشاهی عربی سعودی از این حکم که گامی مثبت در جهت حقوق اخلاقی و قانونی مردم فلسطین است، قدردانی می‌کند، اما در عین حال بر این اهمیت تاکید دارد که احکام بین‌المللی صادره همه مناطق فلسطینی را مطابق با قطعنامه‌های مشروعیت بین‌المللی شامل شود.»

خبرگزاری سعودی «واس» در این باره گزارش داد که ریاض همچنین مجددا از جامعه بین‌المللی خواسته است تا به مسئولیت‌ها و وظایف خود برای متوقف کردن هر گونه اقدامات تجاوزکارانه‌ای علیه مردم فلسطین، عمل کند.

متوقف کردن یورش نظامی به رفح

پیش از این، دیوان بین‌المللی دادگستری، عالی‌ترین نهاد قضایی سازمان ملل متحد، به اسرائیل دستور داده بود تا حمله نظامی خود به رفح در جنوب نوار غزه را متوقف کند، حکمی که فشارهای بین‌المللی را برای دستیابی به توافق آتش‌بس در نوار غزه که نزدیک به هشت ماه جنگ در آن ادامه دارد، افزایش می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری «فرانسه»، دادگاه مستقر در لاهه اعلام کرد که «اسرائیل باید فوراً حمله نظامی خود و هرگونه اقدام دیگری در شهر رفح را که ممکن است شرایط زندگی فلسطینی‌های غزه را که می‌تواند به نابودی فیزیکی آن‌ها به‌عنوان گروهی یا فردی منجر شود، متوقف کند.»

دیوان بین‌المللی دادگستری، همچنین با بیان این‌که از زمانی که این دادگاه پیشتر اسرائیل را به اتخاذ تدابیری برای جلوگیری از نسل‌کشی ملزم کرده بود، وضعیت در نوار غزه کماکان رو به وخامت است، افزود که شرایط برای اتخاذ تدابیر اضطراری جدید فراهم شده است.

خبرگزاری «رویترز»، به نقل از این نهاد عالی قضایی تاکید کرد که وضعیت انسانی در رفح اکنون به عنوان فاجعه‌بار ارزیابی شده است.

با اکثریت 13 رای

شایان ذکر است که دیوان بین‌المللی دادگستری حکم خود را با تصویب کمیته‌ای متشکل از 15 قاضی از سراسر جهان با اکثریت 13 رای موافق و دو رای مخالف که دو قاضی از اوگاندا و خود اسرائیل بودند، تأیید کرد.

این دادگاه پس از درخواست هفته گذشته آفریقای جنوبی برای دستور به اسرائیل برای توقف جنگ در غزه و توقف حمله به رفح، به عنوان بخشی از پرونده متهم کردن اسرائیل به ارتکاب نسل‌کشی، صورت گرفت.

اسرائیل بارها اتهامات نسل‌کشی مطرح شده علیه خود را رد کرده و آن را بی‌اساس توصیف کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید