دیوان بین‌المللی دادگستری به اسرائیل دستور داد عملیات نظامی در رفح را فورا متوقف کند

ایتمار بن‌گویر: حکم دیوان بین‌المللی دادگستری باید با اشغال رفح پاسخ داده شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دیوان بین‌المللی دادگستری، عالی‌ترین نهاد قضایی وابسته به سازمان ملل متحد جمعه چهارم خرداد طی حکمی به اسرائیل دستور داد که عملیات نظامی خود در شهر رفح در جنوب نوار غزه را «فورا متوقف کند».

دیوان بین‌المللی دادگستری جمعه با 13 رای موافق در برابر 2 رای مخالف، به نفع توقف عملیات نظامی اسرائیل در شهر رفح در جنوب نوار غزه، حکم صادر کرد.

پیش‌بینی می‌شود در پی صدور این حکم دیوان بین‌المللی دادگستری، فشارهای بین‌المللی بر اسرائیل که تهاجم نظامی و همه‌جانبه خود به نوار غزه را بیش از هفت ماه پیش و در پاسخ به حمله غافلگیرانه حماس در 7 اکتبر 2023، آغاز کرده است، تشدید شود.

بنا بر گزارش «فرانس پرس» دیوان بین‌المللی دادگستری در حکم صادره خود تاکید کرده است که اسرائیل باید «یورش نظامی و هر گونه اقدامات دیگر خود در استان رفح که ممکن است شرایط معیشتی سختی را بر فلسطینیان ساکن غزه تحمیل کند و آنها را به طور جمعی یا فردی در معرض نابودی قرار دهد را فورا متوقف کند».

مشورت‌های نتانیاهو

خبرنگار «العربیه» در این‌باره گزارش داد که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل پیش از صدور حکم دیوان بین‌المللی دادگستری مشورت‌هایی را با مسئولانی در دولت خود درباره واکنش اسرائیل به آن انجام داده است.

موضع بن‌گویر

پس از آن و در واکنش به حکم صادره از این نهاد قضایی بین‌المللی، ایتمار بن‌گویر، وزیر امنیت ملی اسرائیل تاکید کرد که کشورش باید حکم دیوان بین‌المللی دادگستری را با اشغال رفح پاسخ دهد.

استقبال تشکیلات خودگردان فلسطین

در مقابل ریاست تشکیلات خودگردان فلسطین از حکم دیوان بین‌المللی دادگستری مبنی بر لزوم توقف عملیات نظامی اسرائیل در رفح، استقبال کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید