حضور رؤسای سازمان‌های اطلاعاتی «سیا» و «موساد» در پاریس برای احیای مذاکرات غزه

دو منبع امنیتی مصر پنج‌شنبه، تأیید کردند که قاهره به رغم تردیدها در مورد تلاش‌های میانجیگری آن، همچنان به کمک به مذاکرات در مورد توافق دستیابی به آتش‌بس و آزادی گروگان‌ها، متعهد است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در تلاش برای احیای مذاکرات در مورد توافق تبادل اسرا و آتش‌بس در نوار غزه، ویلیام برنز، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا «CIA»، با دیوید بارنیا، مدیر سازمان اطلاعات و عملیات ویژه اسرائيل «موساد» و شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، نخست‌وزیر قطر، در پاریس دیدار می‌کند.

در همین راستا، وب سایت «آکسیوس» به نقل از یک مقام آگاه آمریکایی گزارش داد که ویلیام برنز، جمعه چهارم خرداد، با عباس کامل، همتای مصری خود، تماسی تلفنی برقرار کرده است.

چراغ سبز اسرائیل

سفر برنز به پایتخت فرانسه پس از آن صورت می‌گیرد که اسرائیل اخیرا چراغ سبز خود را برای از‌سرگیری مذاکرات با هدف آزادی گروگان‌های در بند حماس در غزه در ازای دستیابی به آتش‌بس در این باریکه فلسطینی، نشان داده است.

دو منبع امنیتی مصر پنج‌شنبه، تأیید کردند که قاهره به رغم تردیدها در مورد تلاش‌های میانجیگری آن، همچنان به کمک به مذاکره در مورد توافق دستیابی به آتش‌بس و آزادی گروگان‌ها، متعهد است.

آن‌ها همچنین فاش کردند که مصر برای تعیین تاریخ دور جدید مذاکرات با اسرائیل در تماس است.

مدیر «سیا»، در اوایل ماه مه، از طرف اسرائیلی خواسته بود تا مذاکرات غیرمستقیم با حماس را از طریق میانجی‌های قطری و مصری ادامه دهد، اما مذاکرات به بن‌بست رسید.

برنز در پایان ژانویه گذشته، همچنین با مقامات ارشد مصر، قطر و اسرائیل در پاریس دیدار کرد تا درباره توافق آتش‌بس و توقف جنگ در غزه گفت‌وگو کند.

تنش با مصر

در دوره اخیر به ویژه پس از یورش زمینی اسرائیل به شرق رفح، روابط طرف‌های مصری و اسرائیلی شاهد تشدید تنش‌ها و اتهامات متقابل به بستن گذرگاه مرزی رفح با نوار غزه بود.

این تحولات پس از تشدید تنش‌هایی است که طی روزهای گذشته رخ داده و باعث شد مصر تهدید کند که به طور کامل از تلاش‌های میانجی‌گری میان اسرائیل و حماس خارج می‌شود.

پیش‌تر یک گزارش آمریکایی مصر را به خرابکاری در روند دستیابی به توافق آتش‌بس که قرار بود میان اسرائیل و حماس نهایی و منعقد شود، متهم کرد.

در گزارش خبرگزاری «سی ان ان» آمده بود که مصر بی سر و صدا شرایط پیشنهاد آتش‌بس را که اسرائیل پیشتر در اوایل ماه جاری امضا کرده بود، تغییر داد و در نهایت توافقی را که می‌توانست به آزادی گروگان‌های اسرائیلی و اسرای فلسطینی منجر شود و مسیری را برای پایان موقت درگیری‌ها در غزه ایجاد کند، ناکام کرد.

از دیگر سو، قاهره تأکید کرد که آنچه در رسانه آمریکایی منتشر شده، صرفاً ادعاهایی عاری از هرگونه اطلاعات یا واقعیت بوده و بر هیچ قواعد حرفه‌ای رسانه‌ای شناخته شده بین‌المللی و منابع خبری معتبر استوار نیست.

قاهره همچنین به صراحت اعلام کرد که چنین گزارش نادرست و مملو از ادعاهای غیرواقعی، احتمالا به دنبال خدشه وارد کردن به نقش اصلی و برجسته مصر در تلاش‌ها و مذاکرات دستیابی به توافق آتش‌بس در نوار غزه است که از حدود هشت ماه پیش از ابتدای تهاجم خونین اسرائیل به این باریکه فلسطینی ادامه دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید