بورل: به رسمیت شناختن فلسطین هدیه‌ به حماس نیست

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا: هر بار کسی تصمیم به حمایت از کشوری فلسطینی می‌گیرد، واکنش اسرائیل این است که موضوع را به یهودستیزی برمی‌گرداند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، جمعه 4 خرداد اعلام کرد که به رسمیت شناختن کشور فلسطین، هدیه‌ای به حماس نیست.

بورل افزود که به رسمیت شناختن کشور فلسطین هدیه‌ای به حماس نیست، بلکه موضوع کاملا برعکس است، زیرا حاکمیت خودگردان فلسطین، نماینده حماس نیست و آنها دچار اختلافاتی عمیق هستند.

بورل تاکید کرد که اتحادیه اروپا ضمن تامین مالی برای حاکمیت خودگردان فلسطین، با آن نشست و گفت‌وگو داشته است.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تاکید کرد هر بار کسی تصمیم به حمایت از کشوری فلسطینی می‌گیرد، واکنش اسرائیل این است که موضوع را به یهودستیزی برمی‌گرداند.

این موضع بورل پس از آن بود که ایرلند، اسپانیا و نروژ چهارشنبه گذشته درهمگامی با بسیاری از کشورهای اروپایی اعلام کردند که از 28 مه جاری، کشور فلسطین را بر اساس مرزهای 1967 به رسمیت خواهند شناخت.

اقدام این سه کشور، ماه‌ها پس از تلاش برای متقاعد کردن کشورهای اروپایی از جمله فرانسه، پرتغال، بلژیک و اسلوونی به هدف بسیج حمایت از به رسمیت شناختن کشور فلسطین، انجام گرفت.

حدود 144 کشور از 193 کشور عضو سازمان ملل متحد، از جمله اکثر کشورهای نیمکره جنوبی، روسیه، چین و هند، عملا کشور فلسطین را به رسمیت شناخته‌اند.

نارضایتی شدید اسرائیل

پس از اعلام رسمی قصد نروژ، اسپانیا و ایرلند مبنی بر رسمیت شناختن فلسطین به عنوان یک کشور در هفته آینده، اسرائیل سفرای خود را از این سه کشور احضار کرد تا در خصوص این تصمیم با آنها رایزنی کند.

به گفته آلون لیل، مدیر کل سابق وزارت خارجه اسرائیل، این تصمیم ممکن است بر افکار عمومی داخل اسرائیل تأثیر بگذارد، زیرا بسیاری مردم، این کشورها را الگوهایی دیپلماتیک قلمداد می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید