مصر: برای مقابله با هر چالشی که بر ما تحمیل شود، آماده‌ایم

محمد زکی: مصر همواره نقشی مهم و مؤثر در حمایت از آرمان فلسطین ایفا کرده و در شرایط فعلی نیز با نهایت خردمندی برای حمایت و حفاظت از مساله فلسطین و دفاع از فلسطینیان بر اساس راه‌حل تشکیل دو کشور، عمل می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در پی تشدید تنش‌های اخیر، محمد زکی، وزیر دفاع و فرمانده کل ارتش مصر پنج‌شنبه سوم خرداد تاکید کرد که نیروهای مسلح این کشور از توانمندی لازم برای مقابله با هر چالشی که بر آنها تحمیل شود، برخوردارند.

در بیانیه سخنگوی نظامی نیروهای مسلح مصر به نقل از زکی در جریان اجرای فاز اصلی یک عملیات تاکتیکی با استفاده از مهمات جنگی برای یکی از یگان‌های ارتش دوم میدانی، آمده است که دولت مصر از اصول ثابتی برخوردار است که از آن چشم‌پوشی نکرده و جز به نفع امنیت ملی مصر تعهدی نداشته و جانبداری نمی‌کند.

زکی همچنین تاکید کرد که دولت مصر همواره نقشی مهم و مؤثر در حمایت از آرمان فلسطین در طول تاریخ ایفا کرده و در شرایط فعلی نیز با نهایت خردمندی برای حمایت و حفظ مساله فلسطین و دفاع از فلسطینیان بر اساس راه‌حل تشکیل دو کشور، عمل می‌کند.

فرمانده کل نیروهای مسلح مصر با اشاره به اینکه حفظ صحرای «سینا» بدون توسعه همه‌جانبه، کامل نمی‌شود، آمادگی رزمی بالای نیروهای شرکت‌کننده ارتش این کشور در این عملیات تاکتیکی را تحسین کرد و آن را بیانگر سطح توانمندی و آمادگی ارتش دوم میدان عنوان کرد.

این مقام ارشد نظامی مصر تاکید کرد که ارتش کشورش در کنار سایر ساختارهای تاکتیکی نیروهای مسلح، ستون اصلی حفاظت از ارکان امنیت ملی مصر را در تمامی سطوح راهبردی تشکیل می‌دهد.

خشم قاهره از واشینگتن

این تحولات پس از تشدید تنش‌هایی است که طی روزهای گذشته رخ داده و باعث شد مصر تهدید کند که به طور کامل از تلاش‌های میانجی‌گری میان اسرائیل و حماس خارج می‌شود.

پیش‌تر یک گزارش آمریکایی مصر را به خرابکاری در روند دستیابی به توافق آتش‌بس که قرار بود میان اسرائیل و حماس نهایی و منعقد شود، متهم کرد.

در گزارش خبرگزاری «سی ان ان» آمده است که مصر بی سر و صدا شرایط پیشنهاد آتش‌بس را که اسرائیل پیشتر در اوایل ماه جاری امضا کرده بود، تغییر داد و در نهایت توافقی را که می‌توانست به آزادی گروگان‌های اسرائیلی و اسرای فلسطینی منجر شود و مسیری را برای پایان موقت درگیری‌ها در غزه ایجاد کند، ناکام کرد.

از دیگر سو، قاهره تأکید کرد که آنچه در رسانه آمریکایی منتشر شده، صرفاً ادعاهایی عاری از هرگونه اطلاعات یا واقعیت بوده و بر هیچ قواعد حرفه‌ای رسانه‌ای شناخته شده بین‌المللی و منابع خبری معتبر استوار نیست.

قاهره همچنین به صراحت اعلام کرد که چنین گزارش نادرست و مملو از ادعاهای غیرواقعی، احتمالا به دنبال خدشه وارد کردن به نقش اصلی و برجسته مصر در تلاش‌ها و مذاکرات دستیابی به توافق آتش‌بس در نوار غزه است که از حدود هشت ماه پیش از ابتدای تهاجم خونین اسرائیل به این باریکه فلسطینی ادامه دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید