جوزپ بورل: اعضای اتحادیه اروپا کمک‌های مالی به آژانس «آنروا» را از سر گرفتند

آژانس آنروا بیش از 30000 کارمند دارد که به 5.9 میلیون فلسطینی در منطقه خدمات‌رسانی می‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا خبر داد که همه کمک‌کنندگان در اتحادیه اروپا حمایت‌های خود از آژانس امداد و کاریابی سازمان ملل متحد برای آوارگان فلسطینی (آنروا) از سر گرفته‌اند.

بورل، پنج‌شنبه سوم خرداد با اظهار نظر در مورد ابتکاری که روز چهارشنبه توسط چند کشور در حمایت از این آژانس راه‌اندازی شد، در پلتفرم «ایکس» افزود که آژانس «آنروا» در نوار غزه و منطقه خاورمیانه «شریان زندگی» است و نمی‌توان از خدمات آن بی‌نیاز شد.

Advertisement

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچنین توضیح داد که آژانس امدادرسان سازمان ملل هنوز در وضعیت مالی «بحرانی» قرار دارد و خواستار افزایش حمایت‌های ارائه شده به آن برای رفع نیازهای رو به رشد فلسطینی‌ها شد.

ابتکار سازمان ملل

سازمان ملل متحد، چهارشنبه اعلام کرد که سفرای کشورهای اردن، کویت و اسلوونی در سازمان ملل متحد، ابتکار تعهدات مشترکی را در قبال «آنروا» در رابطه با چندین موضوع از جمله نقش این آژانس در غزه، ثبات منطقه، وضعیت مالی آن و مسائل مربوط به اصول بی‌طرفی و به رسمیت شناختن تلاش‌های کارکنان امدادرسان آژانس و اهمیت همکاری با آن، آغاز کردند.

گفتنی است که از فوریه گذشته، ده‌ها کشور از جمله ایالات متحده، کانادا، استرالیا، بریتانیا، آلمان، ایتالیا و سایر کشورها، کمک‌های مالی خود به این آژانس امدادرسان سازمان ملل را به‌دلیل ادعاهای اسرائیل مبنی بر مشارکت تعدادی از کارکنان آنروا در حمله هفتم اکتبر حماس و گروه‌های فلسطینی به شهرک‌های پيرامون نوار غزه به تعلیق درآوردند.

پس از اینکه اتهامات منجر به تعلیق کمک مالی این آژانس شد، سازمان ملل آوریل گذشته اعلام کرد که پنج پرونده از مجموع 19 پرونده مربوط به کارمندان آنروا را که اسرائیل آن‌ها را به دست داشتن در حملات حماس در 7 اکتبر متهم می‌کند، بسته یا تعلیق کرده است.

کاهش بودجه

در شرایطی که نوار غزه تحت محاصره اسرائیل به شدت بمباران می‌شود و با یک فاجعه انسانی از جمله خطر قحطی گسترده مواجه است، مطرح شدن چنین اتهاماتی از سوی اسرائیل به اختلال در فعالیت‌های امداد و کمک‌رسانی آنروا و کاهش بودجه آن منجر شده است.

اتهامات اسرائیل باعث شد که بسیاری از کشورهای کمک‌کننده کمک‌های مالی خود به آژانس امداد و کار سازمان ملل متحد برای آوارگان فلسطینی (آنروا) را متوقف کنند.

این در حالی است که چند کشور از آن زمان کمک‌های مالی خود را از سر گرفته‌اند، اما ایالات متحده برجسته‌ترین متحد اسرائیل کمک مالی خود به این آژانس را کماکان از سر نگرفته است.
آژانس آنروا بیش از 30000 کارمند دارد که به 5.9 میلیون فلسطینی در منطقه خدمات‌رسانی می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید