آیا به رسمیت شناختن فلسطین در اروپا روند محکومیت اسرائیل را هموار می‌کند؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سه کشور اروپایی در اقدامی که تل‌آویو را خشمگین کرد، اعلام کردند که پیش از پایان ماه مه، فلسطین را به رسمیت خواهند شناخت. کشورهای دیگری مانند اسلوونی و مالتا نیز اعلام کرده‌اند که به زودی دولت فلسطین را به رسمیت خواهند شناخت.

این اقدام پس از اعلام کریم خان، دادستان کل دیوان بین‌المللی کیفری، مبنی بر درخواست صدور حکم بازداشت بین‌المللی برای نخست‌وزیر اسرائیل، بنیامین نتانیاهو، و وزیر امنیت، یوآو گالانت، به اتهاماتی مانند «ایجاد قحطی‌»، «قتل عمد» و «نسل‌کشی» صورت گرفت.

این اقدام اروپایی‌ها می‌تواند دیگر کشورهای اتحادیه اروپا را تشویق کند که موضع قاطع‌تری در برابر اقدامات اسرائیل بگیرند.

روند عضویت کامل فلسطین در سازمان ملل

پل مرقص، وکیل و رئیس مؤسسه حقوقی «جاستیسیا» (JUSTICIA) در بیروت، در گفت‌وگو با «العربيه» گفت که به رسمیت شناختن بین‌المللی فلسطین در کشورهایی مانند اسپانیا، ایرلند و نروژ، گامی مهم به سوی عضویت کامل فلسطین در سازمان ملل است. او تاکید کرد که این اقدام مشروعیت دولت فلسطین را تقویت می‌کند و می‌تواند به حمایت دیپلماتیک و اقتصادی بیشتری منجر شود.

مرقص افزود که این به رسمیت شناختن می‌تواند به محکومیت‌های بیشتری علیه اسرائیل به دلیل اشغال غیرقانونی منجر شود و می‌تواند ادعاهای حقوقی فلسطینیان علیه اسرائیل را در دادگاه‌های بین‌المللی تقویت کند.

او همچنین اشاره کرد که دستیابی به عضویت کامل در سازمان ملل برای فلسطین، که در حال حاضر یک دولت ناظر غیرعضو است، نیازمند یک فرآیند پیچیده است که شامل درخواست به دبیرکل سازمان ملل و توصیه شورای امنیت است.

ریاض طباره، سفیر پیشین لبنان در واشینگتن، به «العربيه» گفت که اهمیت این به رسمیت شناختن، به دلیل اروپایی بودن آن است و این اقدام می‌تواند به سایر کشورهای اروپایی انگیزه دهد تا فلسطین را به رسمیت بشناسند. او افزود که این اقدام نتیجه جنایات اسرائیل در غزه و افراطی‌گری دولت تل‌آویو است.

طباره تصریح کرد که تنها راه حل برای پایان دادن به درگیری اسرائیل و فلسطین پس از بیش از 70 سال، راه‌ حل دو کشوری است. او تاکید کرد که عملیات «طوفان الاقصى» بار دیگر موضوع فلسطین را در اولویت‌های بین‌المللی قرار داده است.

در روز چهارشنبه، اسپانیا، ایرلند و نروژ اعلام کردند که فلسطین را به رسمیت می‌شناسند. این تصمیم مورد استقبال تشکیلات خودگردان فلسطین، اتحادیه اروپا و کشورهای عربی قرار گرفت، در حالی که اسرائیل آن را رد کرد و ایالات متحده آن را مخالف راه‌ حل دو کشوری دانست.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید