سازمان رادیو و تلویزیون اسرائیل: ارتش عملیات خود را در رفح گسترش می‌دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سازمان رادیو و تلویزیون اسرائیل، پنج‌شنبه 3 خرداد اعلام کرد ارتش اسرائیل عملیات خود را به مناطق جدیدی در شهر رفح گسترش داده است و به مرکز شهر نزدیک می‌شود.

گسترش عملیات

این سازمان اعلام کرد عملیات نیروهای اسرائیلی در حال حاضر در محله‌های «برزیل» و «شابوره» نزدیک مرکز شهر رفح، جریان دارد.

ارتش همچنین در بیانیه‌ای اعلام کرد در جریان عملیات‌های نظامی، مقداری مواد منفجره و راکت‌انداز را کشف کرده و تعدادی از اعضای گروه‌های مسلح را نیز کشته است.

این در حالی است که اسرائیل به گسترش عملیات نظامی خود در این شهر ادامه می‌دهد، شهری که چند هفته پیش مملو از ساکنان و آوارگان بود، به گزارش «رویترز» این شهر از سکنه خالی شده و تصاویر ماهواره‌ای ناپدید شدن بسیاری از چادرها را به تصویر کشیده است.

این صحنه‌ها را که ماهواره‌های شرکت خصوصی «پلانت لبز» در 19 می گرفته است، همچنین نشان می‌دهد ارتش اسرائیل چگونه ساختمان‌های زیادی بین گذرگاه‌های مرزی «کرم ابوسالم» و «رفح» را با خاک یکسان کرده است.

تنش بی‌سابقه

نکته قابل توجه این است که موضوع عملیات نظامی به رفح خشم بسیاری از کشورهای غربی و عربی را برانگیخت.

تنش‌های واشینگتن و تل‌آویو نیز به شکلی بی سابقه‌ای افزایش یافت و رئیس جمهوری آمریکا را بر آن داشت تا ارسال تسلیحات را برای ارتش اسرائیل متوقف کند.

جک سالیوان مشاور امنیت ملی آمریکا شنبه گذشته در آخرین تلاش برای توقف عملیات به این شهر به تل آویو سفر کرد.

اما بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل «عملیات رفح» را برای حفاظت از امنیت کشورش ضروری توصیف کرد و در مصاحبه‌ چهارشنبه با شبکه «اس‌ان‌بی‌سی» گفت: «عملیات نظامی در شهر رفح که قبلا 1.4 میلیون آواره در آن پناه گرفته بودند مرحله‌ای انجام می‌شود و تاکید کرد که هفته‌ها طول خواهد کشید.»

آژانس امداد و کاریابی سازمان ملل، موسوم به «آنروا» اخیرا اعلام کرد حدود 900 هزار فلسطینی در هفته‌های گذشته از رفح آواره شده‌اند.

همچنین بسیاری از نهادهای بین المللی پیشتر اعلام کرده بودند که هیچ منطقه امنی در کل نوار غزه وجود ندارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید