اتحادیه عرب به کشورهایی که فلسطین را به رسمیت شناختند: به وعده‌ خود عمل کنید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جمال رشدی، سخنگوی دبیرکل اتحادیه عرب گفت که تصمیم سه کشور اروپایی برای به رسمیت شناختن کشور فلسطین «پیام درستی به فلسطینی‌ها است، مبنی بر اینکه نوری در انتهای مسیر وجود دارد.»

رشدی در ادامه از این سه کشور اروپایی خواست، با دفاع از راه حل دو کشوری گفته‌های خود را به عمل تبدیل کنند.

او در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرگزاری «العالم العربی» گفت که در جامعه بین المللی برای حفظ و حمایت از راه حل دو کشوری اجماع قاطع وجود دارد.

اسپانیا، ایرلند و نروژ، چهارشنبه اعلام کردند که کشور فلسطین را به رسمیت خواهند شناخت.

تشکیلات خودگردان فلسطین، اتحادیه اروپا و کشورهای عربی از این تصمیم استقبال کردند.

در حالی که اسرائیل این تصمیم را غیرقابل قبول خواند و ایالات متحده گفت که معتقد است این تصمیم به نفع راه حل دو کشوری نخواهد بود.

سخنگوی دبیرکل اتحادیه عرب نیز گفت که این تصمیم «یک اقدام اخلاقی و قانونی است که این کشورها را در جهت درست تاریخ قرار می‌دهد.»

رشدی افزود: «اکثر کشورهای جهان به استثنای قدرت‌های اشغالگر این اقدام را تنها راه حل و فصل مسئله فلسطین - اسرائیل می‌دانند.»

رشدی گفت: «کشورهایی که فلسطین را به رسمیت می‌شناسند همچنان موظفند در این مرحله گفته‌های خود را به عمل تبدیل و از راه حل دو کشور دفاع کنند. اتخاذ چنین گام نمادینی می‌تواند دست‌کم تأثیر حقوقی و سیاسی داشته باشد.»

وی ادامه داد: «انتظار داریم کشورهایی که فلسطین را به رسمیت شناختند، در گسترش دایره ترغیب سایر کشورها و احزاب برای پیوستن به این اجماع بین‌المللی نقش آفرینی کنند و قدم برای به رسمیت شناختن فلسطین صرفاً یک گام منزوی نباشد، بلکه مقدمه‌ای برای تشکیل دولت فلسطین در مرزهای 1967 با پایتختی قدس شرقی.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید