گسترش عملیات ارتش اسرائیل به فراتر از رفح شرقی

یک مقام دولت آمریکا به «سی‌ان‌ان» گفت که مقامات اسرائیلی با «درخواست‌های مشخص» ارائه شده از سوی آمریکا برای تسهیل ارسال کمک‌های بشردوستانه به نوار غزه، موافقت کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سازمان رادیو و تلویزیون اسرائیل گزارش داد که ارتش گسترش عملیات خود را در شهر رفح در جنوب باریکه آغاز کرد و این عملیات دیگر محدود به بخش شرقی رفح نیست.

بر اساس این گزارش، چهار تیپ در محله‌های شرقی شهر و گذرگاه رفح فعالیت دارند و سایر تیپ‌ها پیشروی از غرب گذرگاه، در امتداد محور مرزی فیلادلفیا با مصر را آغاز کردند.

موضع ثابت مصر

رسانه‌های مصری به نقل از یک منبع گزارش دادند که قاهره، هرگونه هماهنگی با اسرائیل در خصوص گذرگاه رفح را رد کرده و نسبت به عواقب تشدید تنش در نوار غزه هشدار داده است.

این منبع تاکید کرد که موضع مصر در قبال جنگ غزه از همان لحظه نخست، ثابت بوده و امنیت ملی مصر و حقوق مردم فلسطین را در راس اولویت‌های خود قرار داده است.

تاکید مجدد بن گویر بر تصرف کامل نوار غزه

از سوی دیگر ایتامار بن گویر، وزیر امنیت ملی اسرائیل در ادامه اظهارات تنش‌آفرینانه خود، خواستار اشغال کامل نوار غزه پس از جنگ شد.

روزنامه «هاآرتص» به نقل از بن گویر نوشت که اسرائیل باید نوار غزه را تحت کنترل درآورده و در اراضی آن شهرک سازی کند.

موافقت اسرائیل با درخواست آمریکا

این در حالی است که یک مقام دولت آمریکا به «سی‌ان‌ان» گفت که مقامات اسرائیلی با «درخواست‌های مشخص» ارائه شده از سوی آمریکا برای تسهیل ارسال کمک‌های بشردوستانه به نوار غزه، موافقت کردند.

این مقام افزود که واشینگتن از اسرائیل خواسته اجازه دهد، کمک‌های بازرسی شده در قبرس، مستقیماً به بندر اشدود اسرائیل ارسال شود.

به گفته او، مسئولان اسرائیلی در دیدار با جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا، ضمن ارائه آخرین دیدگاه‌های خود درباره تهاجم احتمالی به رفح، تاکید کردند که دو طرف به این گفت‌وگوها ادامه خواهند داد.

این مقام آمریکایی گفت: «به نظرم این رایزنی‌ها سازنده بوده و اکنون مشتاقانه منتظریم طی روزهای آینده، بخشی از توافق‌ها را اجرایی کنیم. تنها امروز بیش از 370 بسته کمکی در غزه توزیع شد».

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا مخالفت خود را با حمله زمینی گسترده اسرائیل به رفح که به دلیل جنگ بین اسرائیل و حماس مملو از آوارگان است، ابراز کرده است.

بر اساس برآورد سازمان ملل، بیش از 100 هزار نفر از نبردها و بمباران در شمال نوار غزه فرار کرده و 812 هزار نفر دیگر نیز از شهر رفح که جمعیت آن قبل از ورود نیروهای اسرائیلی به شرق آن در 7 مه به 1.4 میلیون نفر افزایش یافت، گریختند.

از زمانی که اسرائیل دو هفته پیش کنترل گذرگاه مرزی رفح با مصر را به دست گرفت، ارسال کمک‌های بشردوستانه به‌ویژه سوخت لازم برای بیمارستان‌ها و خدمات لجستیکی بشردوستانه، متوقف شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید