پاکستان بار دیگر خواستار رعایت حقوق بشر در افغانستان شد

پاکستان خواستار جلوگیری فعالیت گروه‌های تروریستی در افغانستان شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اسحاق دار، معاون نخست‌وزیر و وزیر خارجه پاکستان در نشست شانگهای، خواستار تشکیل حکومت فراگیر و رعایت حقوق بشر تحت حاکمیت طالبان در افغانستان شد.

وزیر خارجه پاکستان، سه‌شنبه 1 جوزا (خرداد)، در نشست شانگهای گفت، طالبان باید به «اصل سیاست همه‌شمول و رعایت حقوق تمام شهروندان افغاستان» پایبند باشند.

به گفته او باید اصول پذیرفته‌شده جهانی از جمله مشارکت و احترام به حقوق تمام شهروندان کشور به‌ویژه زنان مورد پذیرش طالبان قرار گیرد و آن‌ را رعایت کنند.

وزیر خارجه پاکستان بار دیگر خواستار جلوگیری فعالیت گروه‌های تروریستی تحت حاکمیت طالبان در افغانستان شد.

او از طالبان خواست تا اقدامات «ملموس و موثری» را برای تضمین خاک افغانستان انجام دهد و این گروه باید اطمینان حاصل کند که گروه‌های تروریستی از خاک این کشور علیه کشورهای دیگر استفاده نمی‌کند.

اسحاق دار همچنان در بخشی از صحبت‌های خود بیان کرد: «گروه تماس برای افغانستان به هدف ایجاد پلتفرمی برای همکاری عملی، در سازمان شانگهای احیا شود.»

پیش‌تر قاسم جومارت توکایف، رئیس‌جمهوری قزاقستان، در یک نشست با وزیران خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری‌ شانگهای اظهار کرد وضعیت افغانستان نیازمند توجه دقیق است.

دو هفته قبل سازمان همکاری‌ اسلامی نیز خواستار تشکیل دولت فراگیر، رعایت حقوق شهروندان و حق دسترسی زنان به آموزش و تحصیل تحت حاکمیت طالبان در افغانستان شد.

سازمان همکاری اسلامی، یک‌شنبه 16 ثور (اردیبهشت)، با صدور قطعنامه‌ای بر رسیدگی به چالش‌های شهروندان از جمله چالش‌های بشردوستانه، قومی، امنیتی، تروریسم و مواد مخدر تاکید کرد.

این در حالی است که با گذشت نزدیک به سه سال از حضور طالبان در افغانستان هنوز دولت فراگیر در این کشور تشکیل نشده و سازمان‌های بین‌المللی، غرب و کشورهای منطقه همواره خواستار تشکیل حکومت فراگیر در این کشور شده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید