در واکنش به‌رسمیت شناختن کشور فلسطین؛ بن‌گویر به مسجدالاقصی یورش برد

وزیر دارایی اسرائیل از نتانیاهو خواست در واکنش به تصمیم نروژ، اسپانیا و ایرلند برای به رسمیت شناختن کشور فلسطین، اقدامات تنبیهی فوری علیه تشکیلات خودگردان فلسطین انجام دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

شاهدان عینی چهارشنبه دوم خرداد به خبرگزاری «العالم العربی»گفتند که ایتامار بن گویر، وزیر امنیت ملی اسرائیل، اندکی پس از این که نروژ، ایرلند و اسپانیا قصد خود را برای به رسمیت شناختن کشور فلسطین اعلام کردند، به مسجد الاقصی یورش برد.

طبق گفته این شاهدان، بن گویر به همراه تعدادی از محافظان خود وارد صحن‌های مسجد الاقصی شد و پلیس اسرائیل یک حلقه امنیتی را در آن اعمال کرد.

بر اساس ویدئوی به اشتراک گذاشته شده در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های اسرائیلی، بن گویر در جریان یورش به مسجدالاقصی گفت، کشورهایی که کشور فلسطین را به رسمیت شناختند، به دیگران «پاداش» می‌دهند.

سایت «وای نت» تاکید کرد این نخستین بار است که بن گویر از هفت اکتبر گذشته از محوطه مسجد الاقصی بازدید می‌کند.

به رسمیت شناسی کشور فلسطین

این در حالی است که سیمون هریس، نخست وزیر ایرلند، چهارشنبه دوم خرداد در بیانیه‌ای مشترک با اسلو و مادرید اعلام کرد که ایرلند، کشور فلسطین را به‌رسمیت می‌شناسد.

هریس گفت: «امروز ایرلند، نروژ و اسپانیا کشور فلسطین را به رسمیت می‌شناسند» و افزود «امروز روزی تاریخی و مهم برای ایرلند و فلسطین است». او ادامه داد: «اطمینان داریم کشورهای بیشتری در این زمینه به ما خواهند پیوست».

پدرو سانچز، نخست وزیر اسپانیا نیز اعلام کرد قصد دارد 28 ماه مه، کشور مستقل فلسطین را به رسمیت بشناسد.

همزمان یوناس گار استورا، نخست وزیر نروژ اعلام کرد که کشورش رسما فلسطین را به عنوان یک کشور به رسمیت خواهد شناخت. استورا چهارشنبه دوم خرداد افزود: «اگر فلسطین به رسمیت شناخته نشود، صلح در خاورمیانه برقرار نخواهد شد».

او تاکید کرد: «نروژ از 28 مه کشور فلسطین را به رسمیت خواهد شناخت».

واکنش شدید وزیر دارایی اسرائیل

بزالل اسموتریچ، وزیر دارایی اسرائیل، چهارشنبه از نخست‌وزیر خواست از تحویل درآمدهای گمرکی و مالیاتی جمع‌آوری شده اسرائیل به نفع دولت خودگردان فلسطین، به نروژ جلوگیری کند.

دولت خودگردان فلسطین از این درآمدها برای پرداخت حقوق و مزایای کارمندان بخش دولتی در نوار غزه استفاده می‌کند.

اسموتریچ از نخست‌وزیر اسرائیل خواست تا پس از اعلام تمایل نروژ، ایرلند و اسپانیا برای به رسمیت شناختن کشور فلسطین، ضمن اجرای یک سری گام‌های فوری، جلسه

فوری شورای برنامه‌ریزی شهرک‌سازی برای تصویب ساخت 10 هزار واحد مسکونی در منطقه «ای 1» در کرانه باختری را برگزار کند.

اسموتریچ همچنین خواهان ایجاد سه شهرک جدید در کرانه باختری شد و افزود: «به اداره شهرک‌سازی دستور داده‌ام تا متن تصمیمی مبنی بر ساخت سه شهرک راهبردی را آماده کند و خواستار تصویب هر چه سریع‌تر آن هستم».

به گفته اسموتریچ، فردا متن تصمیم در مورد لغو «طرح نروژ» را که چند ماه قبل در کابینه تصویب شد، در هیئت دولت مطرح خواهد شد.

او افزود: «نروژ اولین کشوری است که امروز به شکل یک جانبه، کشور فلسطین را به رسمیت شناخت و نمی‌تواند در هیچ موضوع مرتبط به کرانه باختری، شریک باشد. من قصد دارم ارسال پول به نروژ را متوقف کنم و خواهان بازگرداندن همه پول‌های حواله شده به نروژ هستم».

اسموتریچ مقرر داشت که تحویل هرگونه پول به دولت خودگردان فلسطین تا اطلاع ثانوی متوقف شود.

وزیر دارایی اسرائیل همچنین خواهان لغو تمامی مجوزهای مقامات ارشد دولت خودگردان فلسطین برای ورود به اسرائیل و اعمال تحریم‌های مالی بیشتر علیه مسئولان در دولت خودگردان و خانواده‌های آنها شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید