سفیر چین به «العربیه»: نشست جدید کمیته آشتی سعودی - ایران به زودی منعقد می‌شود

چانگ هوا: سعودی در جهانی چند‌قطبی قدرت مهمی است و پکن امیدوار است همکاری‌های چین با سعودی در بخش انرژی‌های پاک و از جمله آن نیروی هسته‌ای صلح‌آمیز تقویت شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

چانگ هوا، سفیر جدید چین در سعودی اعلام کرد که روابط ریاض و پکن شاهد بهترین مراحل تاریخی آن است و تاکید کرد که چین به سعودی با عنوان قدرتی مهم در جهانی چند‌قطبی می‌نگرد.

سفیر چین در ریاض دوشنبه سی‌ویکم اردیبهشت طی گفت‌وگوی اختصاصی با «العربیه» گفت سعودی بزرگترین شریک تجاری چین در غرب آسیا و شمال آفریقا است.

وی افزود که حجم تبادل تجاری فی‌مابین دو کشور برای دومین سال متوالی به نزدیک 100 میلیارد دلار رسیده است.

او نیز توضیح داد که همکاری‌های چین و سعودی شامل همه زمینه‌ها از جمله امنیتی و نظامی می‌شود و در این راستا خاطرنشان کرد که پکن امیدوار است همکاری‌های چین با سعودی در بخش انرژی‌های پاک و از جمله آن نیروی هسته‌ای صلح‌آمیز تقویت شود.

چانگ هوا که اخیرا به عنوان سفیر جدید چین در پادشاهی عربی سعودی منصوب شده است توضیح داد که پکن عزم آن دارد تا به زودی نشست جدید کمیته آشتی سعودی - ایران به سرپرستی چین منعقد شود.

سفیر چین در این‌باره گفت که در راستای پیگیری اجرای توافق پکن، برگزاری نشست‌های این کمیته آشتی به‌طور هر شش ماه مقرر شده است و ضمن اشاره به بهبود روابط میان تهران و ریاض گفت که روابط دوجانبه سعودی و ایران از زمان امضای توافق آشتی تاریخی میان دو کشور شاهد پیشرفت چشمگیری بوده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید