نزدیک شدن آمریکا و سعودی به توافق نهایی تضمین‌های امنیتی و کمک‌های هسته‌ای غیرنظامی

جان کربی: دو طرف «بیش از هر زمان دیگری» به توافقی که اکنون «شبه نهایی» شده است، نزدیک شده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کاخ سفید دوشنبه 31 اردیبهشت اعلام کرد که پس از پیشرفت عمده جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا در مذاکرات اویل هفته جاری، ایالات متحده آمریکا و پادشاهی عربی سعودی به رسیدن به توافقی نهایی نزدیک می‌شوند.

جان کربی، سخنگوی امنیت ملی کاخ سفید، اعلام کرد که ایالات متحده و سعودی پس از مذاکرات ثمربخش مشاور امنیت ملی آمریکا در اوایل هفته جاری که پیشرفت بزرگی داشته، به توافق نهایی در مورد تضمین‌های امنیتی و کمک‌های هسته‌ای غیرنظامی نزدیک شده‌اند.

«نزدیک شدن به توافق»

جان کربی گفت که دو طرف «بیش از هر زمان دیگری» به توافقی که اکنون «شبه نهایی» شده است، نزدیک شده‌اند.

پیشتر، گزارش‌ها حاکی از آن بود که واشینگتن و ریاض به توافقی در مورد تضمین‌های امنیتی و کمک‌های هسته‌ای غیرنظامی نزدیک شده‌اند.

روابط استراتژیک

محمد بن سلمان، ولی‌عهد سعودی روز یک‌شنبه در دیدار با جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا روابط راهبردی و راه‌های تقویت آن را در زمینه‌های مختلف بررسی کرد.

بن سلمان و مشاور امنیت ملی ایالات متحده همچنین در مورد نسخه شبه نهایی پیش‌نویس توافقنامه‌های راهبردی فی‌مابین ریاض و واشینگتن که در شرف تکمیل شدن است، گفت‌وگو کردند.

از سوی دیگر، دو طرف (آمریکا و سعودی) علاوه بر بحث در مورد آخرین تحولات منطقه‌ای از جمله وضعیت نوار غزه و لزوم توقف جنگ و تسهیل ورود کمک‌های بشردوستانه به این باریکه، در مورد مساله فلسطین برای یافتن یک مسیر معتبر به سمت دستیابی به راه حل دو کشوری که خواسته‌های مردم فلسطین و حقوق مشروع آن‌ها را برآورده کند، تلاش می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید