گالانت خطاب به سالیوان: عملیات در رفح را گسترش می‌دهیم

وزیر مشاور در امور خارجه قطر: تداوم عملیات نظامی میدانی اسرائیل در رفح، بیانگر عدم وجود اراده سیاسی برای دستیابی به توافق آتش‌بس در غزه است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

به نظر می‌رسد جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا، در سفر خود به تل‌آویو نتوانست رهبران اسرائیلی را نسبت به انصراف از حمله به شهر رفح، متقاعد کند.

گالانت، وزیر دفاع اسرائیل در دیدار با سالیوان برای گفت‌وگو در مورد عملیات رفح، که موضوع اختلاف نظر میان آمریکا و اسرائیل است، تأکید کرد که اسرائیل به «گسترش دامنه عملیات زمینی رفح، پایبند است».

دفتر گالانت دوشنبه 31 اردیبهشت در بیانیه‌ای به نقل از او فزود: «ما به گسترش عملیات زمینی در رفح تا نابودی حماس و بازگردادن اسرای اسرائیلی در نوار غزه پایبندیم».

همزمان محمد الخلیفی، وزیر مشاور در امور خارجه قطر تاکید کرد که تداوم عملیات نظامی میدانی اسرائیل در رفح، بیانگر عدم وجود اراده سیاسی برای دستیابی به توافق آتش‌بس در غزه است.

مرحله بعدی عملیات رفح

گالانت روز گذشته اعلام کرد که دولت اسرائیل در پی دیدار سالیوان با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، با مرحله بعدی «عملیات تدریجی رفح» موافقت کرد.

نیروهای اسرائیلی از ششم مه عملیات زمینی در رفح را به این بهانه که این شهر آخرین کانون عوامل حماس است، آغاز کردند.

ملاحظات واشینگتن در قبال حمله به رفح

از زمان طرح موضوع حمله به رفح از سوی دولت نتایناهو، ملاحظاتی از جانب بسیاری از کشورهای غربی و عربی و در راس آنها مصر (در همسایگی با نوار غزه)، مطرح شد و تنش بی‌سابقه‌ای در مناسبات واشینگتن و تل‌آویو ایجاد شد که هفته گذشته، کار را به تعلیق ارسال محموله تسلیحات برنامه‌ریزی شده برای اسرائیل از سوی جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا رساند.

با این حال نخست‌وزیر اسرائیل بر ضرورت اجرای «عملیات رفح» به منظور حفاظت از امنیت کشورش إصرار دارد. نتانیاهو چهارشنبه در مصاحبه با «سی‌ان‌بی‌سی نیوز» گفت که عملیات رفح که در 6 مه پس از هشدار اسرائیل به ساکنان محله‌های شرق رفح مملو از 1.4 میلیون آواره آغاز شد، طی چندین هفته‌ در چند مرحله اجرا خواهد شد.

از سویی آژانس امدادرسانی و کاریابی سازمان ملل برای آوراگان فلسطینی «آنروا» ساعاتی پیش اعلام کرد که بیش از 810 هزار فلسطینی ظرف دو هفته گذشته در پی صدور دستور تخلیه از سوی ارتش اسرائیل، از شهر رفح آواره شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید