اختلافات در دولت اسرائیل بر سر طرح گانتز و احتمال انتخابات زودهنگام

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس از ارائه طرح شش‌ماده‌ای بنی گانتز، وزیر جنگ اسرائیل، به بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر این کشور، درباره جنگ در غزه، نگرانی‌هایی درباره فروپاشی دولت کنونی و برگزاری انتخابات زودهنگام وجود دارد.

گانتز در طرحش پیشنهادهایی از جمله بازگرداندن گروگان‌های اسرائیلی در غزه، تضعیف حاکمیت حماس، خلع سلاح غزه، ایجاد مدیریت غیرنظامی با مشارکت آمریکا، اروپا و کشورهای عربی، بازگرداندن ساکنان شمال اسرائیل به مناطقشان، و الزام همه اسرائیلی‌ها به خدمت نظامی، از جمله یهودیان ارتدوکس افراطی (حریدیم) که هم‌اکنون از خدمت نظامی معاف‌اند، ارائه داده است. دو حزب از حریدی‌ها از اعضای کلیدی ائتلاف نتانیاهو هستند.

مخالفت با خدمت نظامی حریدیم‌ها

موران آزولای، تحلیلگر سیاسی اسرائیلی، یکشنبه اظهار داشت که نتانیاهو احتمالاً با همه پیشنهادات گانتز، به جز مسئله خدمت نظامی حریدیم‌ها، موافقت خواهد کرد، زیرا با چنین موافقتی می‌تواند حمایت جناح راست افراطی را از دست بدهد.

آزولای افزود: «به‌جز مسئله خدمت نظامی، هیچ چیزی در پیشنهادات گانتز وجود ندارد که نتانیاهو نتواند با آن کنار بیاید. نتانیاهو می‌تواند به‌طور شفاهی و حداقل در برابر رسانه‌ها اظهار کند که علاقه‌مند به خلع سلاح غزه، حل مسئله حماس و بازگرداندن اسرای اسرائیلی است و به گانتس در این زمینه‌ها قول دهد.»

خطر فروپاشی دولت

آزولای همچنین گفت که ممکن است نتانیاهو نتواند طرحی تهیه کند که تمام مطالبات گانتز را برآورده کند و موانعی در این راه وجود داشته باشد. اما اگر حضور گانتز در دولت همچنان برای نتانیاهو مهم باشد، او راهی برای برآورده کردن این مطالبات پیدا خواهد کرد. مشکل اصلی همچنان مسئله خدمت نظامی است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید