پارلمان عراق بار دیگر در انتخاب رئيس ناکام ماند

پس از درگيری لفظی و فیزیکی، و زخمی‌شدن یکی از نمایندگان، جلسه انتخاب رئیس مختل و به تعلیق در آمد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
6 دقيقه (Reading time)

پارلمان عراق، بعد از ظهر شنبه 29 اردیبهشت برای دومین بار در انتخاب جانشینی برای محمد الحلبوسی رئیس سابق خود، ناکام ماند.

دلیل ناکامی در انتخاب رئیس پارلمان این بود که هیچ یک از چهار نامزد معرفی شده برای ریاست پارلمان نتوانستند اکثریت مطلق تعیین شده در قانون اساسی این کشور یعنی نصف تعداد نمایندگان بعلاوه یک یا (166) رای را به دست آوردند.

بر اساس اطلاعات معاونت رسانه‌ای پارلمان عراق، در این جلسه که به ریاست محسن المندلاوی سرپرست مجلس برگزار شد، 311 نماینده از 329 نماینده حضور داشتند.

در رای گیری نمایندگان پارلمان، سالم العیساوی 158 رای، محمود المشهدانی 137 رای، عامر عبدالجبار سه رای و تعداد آرای باطل به 13 رای رسید و اینگونه نتیجه شمارش آراء بدون پیروزی قطعی برای هیچکدام از نامزدها به پایان رسید.

درگیری لفظی و فیزیکی بین نمایندگان

یک افسر عالی رتبه در یگان حفاظت پارلمان در تماسی تلفنی به خبرگزاری عربی (AWP) اعلام کرد که در جلسه انتخاب رئیس، درگیری‌هایی لفظی و فیزیکی رخ داده است.

این افسر گفت: «درگیری لفظی بین المندلاوی و یکی از نمایندگان و درگیری فیزیکی و تبادل مشت بین مثنی السامرایی و هیبت الحلبوسی دو نماینده پارلمان رخ داد که سپس احمد الجبوری نماینده دیگری وارد دعوا شد و با چکش رئیس مجلس به سر الحلبوسی ضربه زد که منجر به جراحات جزئی الحلبوسی نماینده مجلس شد».

پیشتر عزام الحمدانی، سخنگوی ائتلاف (عزم) در بیانیه‌ای به رسانه‌های محلی گفته بود که انتظار دارد «برخی از نمایندگان تلاش کنند تا با ایجاد درگیری، جلسه انتخاب رئیس پارلمان را مختل نموده و از رسیدن العیساوی به ریاست‌ پارلمان جلوگیری کنند».

در پی ادامه درگیری لفظی و فیزیکی برخی نمایندگان، المندلاوی از تعلیق جلسه تا اطلاع ثانوی خبر داد.

او هنگام خروج از سالن گفت که «دیگر اجازه برگزاری جلسه برای انتخاب رئیس پارلمان را نخواهد داد مگر اینکه یک نامزد برای ریاست پارلمان معرفی شود و به برای تایید او از سوی نمایندگان رای‌گیری شود».

پارلمان عراق در 13 ژانویه گذشته نیز جلسه‌ای پرتنش برای انتخاب رئیس جدید قوه مقننه تشکیل داد که بیش از 10 ساعت به طول انجامید اما به نتیجه‌ای نرسید.

آن جلسه نیز شاهد رد و بدل اتهاماتی مانند فساد و دریافت رشوه بین نمایندگان علیه یکدیگر بود.

بر اساس اطلاعات بخش رسانه‌ای پارلمان عراق، 314 نماینده در آن جلسه گذشته شرکت کردند که پنج نفر از آنها برای پست ریاست پارلمان نامزد شده بودند.

در جلسه 13 ژانویه پس از شمارش آراء مشخص شد که شعلان الکریم، نامزد حزب (تقدم) به رهبری الحلبوسی، 152 رای، العیساوی، نامزد ائتلاف (حاکمیت) 97 رای، المشهدانی 48 رای، عامر عبدالجبار نماینده مستقل شش رای و طلال الزوبعی یک رای کسب کردند.

جلسه روز شنبه پارلمان پس از آن برگزار شد که نیروهای سیاسی عراق به مذاکرات خود درباره انتخاب رئیس جدید پارلمان برای جانشینی محمد الحلبوسی ادامه دادند.

برکناری الحلبوسی از ریاست پارلمان عراق

در 14 نوامبر گذشته دادگاه عالی فدرال عراق پس از لغو عضویت الحلبوسی در پارلمان، او را از سمت خود برکنار کرد. برکناری الحلبوسی پس از شکایت لیث الدلیمی، نماینده سابق پارلمان که در آن الحلبوسی را به جعل تاریخ درخواست استعفای وی و سوء استفاده از آن برای برکناریش از پارلمان متهم کرده بود.

اختلاف‌نظر احزاب شیعه «چارچوب هماهنگی»

یک منبع از احزاب شیعه موسوم به «چارچوب هماهنگی» به خبرگزاری «العالم العربی» گفت که نیروهای این چارچوب تاکنون برای رأی دادن به یک نامزد مشخص توافق نکردند. این گروه‌ها بر سر المشهدانی نامزد ائتلاف «تقدم و الصداره» و سالم العیساوی، نامزد ائتلاف (السیاده) اختلاف نظر دارند.

این منبع فاش کرد که گروه عصائب اهل حق به رهبری قیس خزعلی، جنبش (الحکمه) به رهبری عمار الحکیم، و سازمان (بدر) به رهبری هادی العامری، از احتمال تصدی سمت ریاست پارلمان توسط المشهدانی که نوری المالکی، نخست وزیر سابق و رئیس ائتلاف دولت قانون، از او حمایت می‌کند، نگران هستند.

آنها از نفوذ المالکی و تاثیر او بر دیگر نامزدها به ویژه با نزدیک شدن به انتخابات عمومی که برای سال آینده برنامه‌ریزی شده است، نگرانند و العیساوی را برای تصدی پست ریاست پارلمان محق ‌تر می‌دانند.

ائتلاف «تقدم» یک روز پس از پیوستن ائتلاف «الصداره» به آن اعلام کرد که از نامزدی المشهدانی برای تصدی سمت ریاست پارلمان حمایت می‌کند.

ائتلاف «الصداره» در مارس گذشته توسط پنج سیاستمدار سنی به نام‌های المشهدانی، طلال الزوبعی، خالد العبیدی، محمد نوری عبدربه و فارس الفارس با هدف «دستیابی به اصلاحات واقعی در عراق» و آغاز گفت‌وگو با همه احزاب و جناح‌های سیاسی تأثیرگذار بدون استثناء برای تشکیل دولت جدید، تاسیس شد.

ائتلاف «الصداره» دلیل پیوستن خود به ائتلاف «تقدم» را پیشرفت در پس زمینه جلساتی که منجر به تفاهم مشترک بین این دو ائتلاف شد، نسبت داد.

این ائتلاف از جناح‌های سیاسی خواست از نامزدی المشهدانی برای ریاست پارلمان حمایت کنند تا به قول خود مانع تراشی گروه‌ها از بین برود و نقش پارلمان فعال‌ شود.

پایبندی رئیس پارلمان به حفظ وحدت عراق

روز گذشته در آستانه نشست پارلمان سالم العیساوی در بیانیه‌ای گفت: «هر رئیس پارلمان باید به حفظ وحدت عراق متعهد بوده و تحت هیچ شرایطی با پروژه‌هایی که به بهانه‌ها، توجیه‌ها یا فشارها، کشور را به تقسیم تهدید می‌کند، مدارا بکند».

گفته می‌شود این بیانیه تلویحا علیه محمد حلبوسی رئیس سابق پارلمان عراق صادر شده است که به حمایت از پروژه تشکیل یک اقلیم سنی‌نشین متهم است.

پارلمان عراق روز گذشته با تمدید دوره قانونگذاری آن به مدت 30 روز دیگر موافقت کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید