وزیر افراطی اسرائیلی: باید غزه را به طور کامل تصرف کنیم

بزالل اسموتریچ، وزیر دارایی اسرائیل نیز شامگاه شنبه در واکنش به تهدید گانتز به خروج از دولت، خواستار کنترل کامل اسرائیل بر غزه شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ایتامار بن گویر، وزیر امنیت ملی اسرائیل، ساعاتی پس از انتقاد شدید از بنی گانتز عضو کابینه جنگ ، طی اظهارات افراطی جدید، تاکید کرد طرح گانتز برای روز بعد از جنگ، باید بر کنترل کامل اسرائیل بر نوار غزه مبتنی باشد.

به گزارش روزنامه «معاریو»، بن گویر، یکشنبه 30 اردیبهشت در اظهاراتی گفت: «طرح پساجنگ مستلزم آن است که کل باریکه متعلق به ما و تحت کنترل ما باشد و شهرک‌سازی را در آنجا احیا کنیم».

بن گویر در اشاره به وضعیت جاری در جبالیا و دیگر مناطق و همچنین در جنوب نوار غزه و مشخصا در رفح افزود: « شورای جنگ اسرائیل کشور را به سوی زیان و سردرگمی در شمال و جنوب می‌کشاند».

فریبکاری بزرگ

بن گویرشنبه در توئیت خود، گانتز را یک بندباز سیاسی و دروغگو توصیف کرد و نوشت: «گانتز رهبری کوچک و فریبکاری بزرگ است که از همان لحظه نخست وورودش به دولت در راستای انحلال آن کار کرده است».

او افزود: «سفرهای گانتز به واشنگتن چیزی جز یک بخش کوچک از توطئه‌های او نبود و بعد از سفر گانتز بود که دولت آمریکا، رویکرد مخالفت با تل‌آویو را در پیش گرفت».
بزالل اسموتریچ، وزیر دارایی اسرائیل نیز شامگاه شنبه در واکنش به تهدید گانتز به خروج از دولت، خواستار کنترل کامل اسرائیل بر غزه شد.

بنی گانتز، روز گذشته تهدید کرد که اگر دولت نتانیاهو تا 8 ژوئن آینده، طرح راهبردی روشنی برای جنگ غزه و روز بعد از جنگ ارائه ندهد، از عضویت در شورای جنگ اسرائیل استعفا خواهد داد.

نتانیاهو نیز در پاسخ خاطرنشان کرد که بهتر بود گانتز به جای دولت برای حماس ضرب‌الاجل تعیین می‌کرد.

مواضع اخیر گانتز برای اولین بار به شکلی علنی و رسمی نشان داد که فشارها بر کابینه ائتلافی نتانیاهو زیر سیطره أحزاب راست افراطی، به شدت بالا گرفته است. یواو گالانت، وزیر دفاع نیز چهارشنبه گذشته خواهان تدوین طرحی برای دوره پساجنگ شد و از نتانیاهو خواست ایده اشغال نظامی غزه را کنار بگذارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید