واکنش نتانیاهو به ضرب‌الاجل گانتز: او باید برای حماس مهلت تعیین کند

گانتز تا 8 ژوئن آینده به نتانیاهو برای تعیین استراتژی مشخص در جنگ غزه مهلت داده و تهدید کرد در غیر این صورت به همراه حزبش از کابینه جنگ کناره‌گیری می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در واکنش به ضرب الاجل بنی گانتز وزیر کابینه جنگ اسرائیل گفت: «او باید برای حماس ضرب الاجل تعیین کند».

بنی گانتز تا 8 ژوئن(19 خرداد) به نتانیاهو فرصت داده است تا استراتژی روشنی برای جنگ غزه تعیین کند.

گانتز همچنین از کابینه جنگ خواست تا طرح 6 ماده‌ای برای جنگ را تصویب کند و تاکید کرد که برای پیروزی باید استراتژی مشخصی وجود داشته باشد.

او شنبه 29 اردیبهشت با حمله شدید به نتانیاهو، تاکید کرد که او کشور را به سمت پرتگاه می‌برد.

گانتز در بیانیه خود گفت: «نتانیاهو کشتی کشور را به مهلکه می‌برد و تصمیمات را برای پیروزی اتخاذ نکرده است». گانتز با تهدید به کناره‌گیری حزبش از کابینه ائتلافی در صورت عدم برآورده شدن خواسته‌هایش توسط نتانیاهو افزود که اکنون نیاز به تغییر و عدم اجازه به ادامه این «نمایش مسخره» وجود دارد.

او تاکید کرد: «اقلیتی بر روند امور در اسرائیل مسلط است و ملاحظات شخصی بر سکان کشتی رهبری کشور، سیطره یافته و این کشتی را به سمت برخورد با صخره‌ها می‌برد. ما به استراتژی روشن در جنگ نیاز داریم».

گانتز از کابینه جنگ خواست تا 8 ژوئن آینده با 6 محور در ارتباط با منازعه غزه موافقت کند. او افزود: «بر اساس این طرح باید دیدگاه پساجنگ برای حاکمیت غزه و سربازگیری عادلانه در اسرائیل مشخص شود. نتانیاهو باید میان چنددستگی و وحدت و همچنین پیروزی و فاجعه، انتخاب کند».

گانتز همچنین خواسته خود برای اجرای انتخابات به هدف تجدید اعتماد میان مردم و حاکمیت را تکرار کرد.

تظاهرات برای سرنگونی نتانیاهو

طرح خواسته‌های گانتز در زمانی است که شهرهای اسرائیل، برپایی تظاهرات گسترده خواستار سرنگونی دولت نتانیاهو به دلیل عدم انعطاف در قبال بحران گروگان‌ها در غزه را شاهد است. بسیاری از محافل، مسئولیت شکست امنیتی بزرگ در حمله 7 اکتبر حماس به شهرک‌های جنوب اسرائیل را متوجه نتانیاهو کرده‌اند.

800 هزار فلسطینی مجبور به فرار از رفح شدند

در حالی که اسرائیل به تشدید عملیات نظامی خود در رفح ادامه می‌دهد، 13 کشور غربی خواهان عدم حمله گسترده به رفح شده‌اند که درحال حاضر 1.4 میلیون آواره فلسطینی در شرایط تراژیک و در آستانه قحطی در آن بسر می‌برند.

از سویی فیلیپ لازرینی، کمیسر کل آژانس امدادرسانی و کاریابی سازمان ملل متحد برای آوارگان فلسطینی «آنروا» شنبه تاکید کرد که از زمان آغاز عملیات نظامی اسرائیل در این شهر در ماه جاری، 800 هزار نفر از رفح مجبور به فرار شده‌اند.

لازرینی در «ایکس» نوشت: «800 هزار نفر یا نزدیک به نیمی از اهالی رفح، در جاده‌ها هستند و از زمانی که نیروهای اسرائیلی، عملیات نظامی خود را در این منطقه در 6 مه آغاز کردند، مجبور به فرار شدند».

او افزود که مناطق حضور آوارگان در دیرالبلح، خان‌یونس و المواصی در غزه فاقد آب آشامیدنی سالم یا سرویس‌های بهداشتی هستند.

لازرینی با فاجعه‌آمیز خواندن شرایط انسانی در غزه تاکید کرد این ادعا که مردم غزه می‌توانند به مناطق امن یا انسانی بروند، ادعایی دروغ است.

از سویی طبق گفته مددکاران و اهالی، نیروها و تانک‌های اسرائیلی شنبه وارد مناطق مملو آواره شمال نوار غزه شدند که قبل از جنگ غزه از ورود به آن اجتناب می‌کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید