دیدار و گفت‌وگوی شاهزاده محمد بن سلمان با جیک سالیوان

ولی‌عهد سعودی و مشاور امنیت ملی آمریکا درباره روابط راهبردی دو کشور و توقف جنگ در نوار غزه گفت‌وگو کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شاهزاده محمد بن سلمان بن عبدالعزیز آل سعود، ولی‌عهد و رئیس شورای وزیران سعودی، یکشنبه 30 اردیبهشت در ظهران با جیک سالیوان مشاور امنیت ملی آمریکا دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این دیدار روابط راهبردی دو کشور و راه‌های تقویت آن در زمینه‌های مختلف و همچنین توقف جنگ در نوار غزه، مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری رسمی سعودی «واس» در این دیدار همچنین نسخه نیمه‌نهایی پیش‌نویس توافقنامه‌های راهبردی بین سعودی و آمریکا نیز که در حال تکمیل است، مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

طبق این گزارش ولی‌عهد سعودی و مشاور امنیت ملی آمریکا همچنین درباره موضوع فلسطین و ایجاد راه حلی معتبر به سوی راه حل دو کشوری، به گونه‌ای که خواسته‌های مردم فلسطین و حقوق مشروع آنها را برآورده کند، بحث و گفت‌وگو کردند.

در این نشست همچنین تحولات منطقه‌ای از جمله وضعیت غزه ، لزوم توقف جنگ و تسهیل ورود کمک‌های بشردوستانه مورد بررسی قرار گرفت.

راه حل عادلانه برای مسئله فلسطین

کاخ سفید دیروز اعلام کرد که جیک سالیوان به منظور گفت‌وگو درباره وضعیت غزه و تلاش برای دستیابی به صلح به پادشاهی عربی سعودی سفر خواهد کرد.

مشاور امنیت ملی امروز پس از سعودی به اسرائیل سفر خواهد کرد تا ضمن دیدار با مقامات ارشد تل‌آویو از جمله بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل، درباره پرونده غزه، بحران انسانی، موضوع آوارگان و مذاکرات جاری برای آزادی گروگان‌ها و زندانیان طرفین بحث و تبادل نظر کند.

گفتنی است که محمد بن سلمان پیش از سی و سومین اجلاس سران کشورهای عربی در بحرین پنجشنبه گذشته بر ضرورت دستیابی به راه حلی عادلانه و همه جانبه برای مسئله فلسطین مطابق با طرح صلح عربی تاکید کرد.

از زمان آغاز جنگ در نوار غزه در 7 اکتبر، سعودی بارها بر ضرورت توقف تجاوزات اسرائیل و ارسال کمک‌های بشردوستانه به غزه تاکید کرده است.

ریاض همواره بر پایبندی کشورهای عربی به راه حل دو کشوری که باعث برقراری صلح و تحقق آرمان فلسطینی‌ها برای ایجاد کشور مستقل خود می‌شود، تاکید کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید