آیا کابینه نتانیاهو پس از ضرب‌الاجل گانتز دچار فروپاشی می‌شود؟

خروج گانتز از کابینه جنگ برای سرنگون کردن این کابینه کافی نیست زیرا بر اساس تحلیل «رویترز»، احزاب باقی‌مانده در کابینه جنگ، اکثریت مورد نیاز نخست‌وزیر در کنیست را فراهم خواهند کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

با بالاگرفتن دامنه اختلافات درونی در کابینه جنگ اسرائیل و تهدید بنی گانتز، به کناره‌گیری از آن بعد از تعیین ضرب‌الاجل برای بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل تا 8 مارس آینده به منظور تدوین راهبرد مشخص برای جنگ غزه، محافل وزارتی اسرائیل از فروپاشی اساسی روابط میان اعضای این کابینه خبر می‌دهند.

کانال اسرائیلی «کان»، یکشنبه، 30 اردیبهشت به نقل از این منابع آورد که انحلال این کابینه بیش از هر زمان دیگر، ممکن به نظر می‌رسد.

طبق گفته این منابع، اختلافات و روابط پرتنش تنها به سطح سیاسی یعنی وزرا کابینه جنگ محدود نمی‌شود، بلکه میان آنها و فرماندهان نظامی نیز وجود دارد.

واکنش گالانت به انتقادها

اعضای کابینه جنگ اخیراً ضمن انتقاد شدید از یوآو گالانت، وزیر دفاع، خواستار استعفای او شده و گالانت را مسئول شکست جاری در غزه دانستند. همچنین اختلاف نظرهای زیادی میان وزراء در مورد روز پس از جنگ و حاکمیت نوار فلسطین، وجود دارد.

گالانت در پاسخ به وزرای منتقد گفت: «من اولین کسی هستم که با تشکیل کشور فلسطین مخالفم و حتی از سیطره اسرائیل از رودخانه تا دریا حمایت می‌کنم... اما غزه، کوه حرمون یا شهر قدس نیست. دو میلیون فلسطینی در این منطقه هستند و اسرائیل هیچ منافعی در آن ندارد».

به گفته گالانت، حکومت نظامی در غزه، هزینه هنگفت مالی، جانی و زمانی برای اسرائیل خواهد داشت.

افزایش مشکلات فراروی نتانیاهو

سخنان روز گذشته گانتز در کنفرانس مطبوعاتی خود در مورد لزوم تدوین طرح حاوی 6 محور از سوی کابینه جنگ ظرف 3 هفته آینده نیز بر مشکلات فراروی نتانیاهو افزود.

گانتز تهدید کرد در صورت عدم برآورده شدن خواسته‌هایش از سوی نتانیاهو به همراه حزب وابسته به جریان میانه‌رو خود از کابینه کناره‌گیری خواهد کرد.

گانتز خواستار تشکیل ائتلافی اروپایی عربی بدون حماس یا محمود عباس، رئیس حاکمیت خودگردان فلسطین برای مدیریت نوار غزه پس از جنگ شد و تاکید کرد که طبق این طرح، اسرائیل کنترل امنیتی غزه را در دست خواهد داشت.

با این که بنی گانتز طبق نظرسنجی‌ها، قویترین رقیب نتانیاهو است ولی خروج او از کابینه جنگ برای سرنگون کردن این کابینه کافی نیست زیرا بر اساس تحلیل «رویترز»، احزاب باقی‌مانده در کابینه جنگ، اکثریت مورد نیاز نخست‌وزیر در کنیست را فراهم خواهند کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید