دادگاهی در تونس حکم 3 سال حبس راشد الغنوشی، رهبر حزب اسلامگرای النهضه را تایید کرد

الغنوشی در پرونده مربوط به دریافت کمک‌های مالی از طرف خارجی به پرداخت جزای نقدی محکوم شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

خبرگزاری رسمی «تونس» اعلام کرد که دادگاه تجدیدنظر این کشور جمعه 28 اردیبهشت، حکم بدوی 3 سال حبس «راشد الغنوشی»، رهبر حزب اسلامگرای النهضه - شاخه اخوان المسلمین در تونس، را علاوه بر پرداخت جریمه نقدی در پرونده مربوط به پذیرش کمک‌های مالی از خارج، تایید کرده است.

دادگاهی در تونس، راشد الغنوشی و داماد وی، رفیق عبدالسلام بوشلاکه، وزیر خارجه اسبق این کشور را به اتهام دریافت کمک‌های مالی از خارج، به 3 سال زندان محکوم کرده است.

در همین راستا، محمد زیتونه، سخنگوی رسمی دادگاه بدوی تونس، گفت که این دادگاه حزب اسلامگرای النهضه به رهبری الغنوشی را پرداخت جریمه نقدی حدود 3 میلیون و 642 هزار و 361 دینار تونس (حدود یک میلیون و 170 هزار و 470 دلار) محکوم کرد.

سامی التریکی، وکیل رهبر حزب النهضه گفت: «الغنوشی که در حال حاضر در حال گذراندن حکم 15 ماه زندان است، به اتهام دریافت کمک‌های مالی خارجی به نفع حزب اسلامگرای خود محکوم شده است.»

شایان ذکر است که این پرونده مربوط به پیگرد قانونی احزاب سیاسی به دلیل لابی‌گری و تأمین مالی خارجی است، با این ظن که احزاب داخلی برای حمایت از کمپین‌های تبلیغاتی خود برای انتخابات 2019 بودجه خارجی دریافت کرده‌اند.

دادگاه تونس در ژوئیه 2021 تحقیقات خود را علیه دو حزب النهضه و «قلب تونس» و انجمن «عیش تونسی» آغاز کرد.

مقامات تونس در سال 2023، انعقاد جلسات را در تمام دفاتر حزب النهضه ممنوع کردند و پلیس مقر جبهه «الخلاص» که یک ائتلاف اپوزیسیون و نماینده جبهه سیاسی این حزب اسلامگرا است را تعطیل کرد.

رهبر حزب النهضه در تونس که از آوریل 2023 در زندان به سر می‌برد، با پرونده‌های زیادی از جمله تروریسم و توطئه علیه امنیت ملی روبرو است، در حالی که قوه قضاییه تونس سه حکم زندان برای او صادر کرده است.

تعدادی از تیم وکلای مدافع رهبر جنبش النهضه در اظهارات قبلی تأیید کردند که برخی از پرونده‌هایی که الغنوشی در آن‌ها محاکمه می‌شود احتمالا مجازات اعدام را به‌دنبال خواهد داشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید