حمله موشکی به یک نفتکش در نزدیکی سواحل یمن

شبه‌نظامیان حوثی از نوامبر تاکنون حملات موشکی و پهپادی در دریای سرخ، تنگه باب المندب و خلیج عدن انجام داده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شرکت امنیت دریایی بریتانیایی «آمبری» از دریافت گزارش حمله موشکی به یک نفتکش حامل پرچم پاناما در 10 مایل دریایی جنوب غربی بندر مخا در یمن خبر داد.

سازمان عملیات تجارت دریایی بریتانیا، پیشتر و در بامداد شنبه 29 اردیبهشت، اعلام کرد گزارشی مبنی بر حمله بک یک کشتی، درشب گذشته، در 76 مایل دریایی شمال غرب حدیده یمن دریافت کرده است. این سازمان افزود این کشتی در پی حمله آسیب جزئی دیده است.

این سازمان وابسته به نیروی دریایی بریتانیا اعلام کرد کاپیتان کشتی تایید کرده «پس از اصابت یک شیء ناشناخته به کشتی، آسیب جزئی وارد شده است.»

کاپیتان افزود: «کشتی و خدمه آن سالم بوده و سفر به مقصد بعدی را ادامه دادند.»

این سازمان با انتشار بیانیه‌ای در شبکه اجتماعی «ایکس» به جزئیات بیشتر این حمله اشاره‌ای نکرد، اما اعلام کرد که مسئولان در حال بررسی این حادثه بوده و به کشتی‌ها توصیه کرد‌ند «ضمن رعایت احتیاط، هرگونه فعالیت مشکوک را گزارش کنند.»

شبه‌نظامیان حوثی که کنترل پرجمعیت‌ترین مناطق یمن را در دست دارند، چند ماه است، با ادعای همبستگی با فلسطینی‌ها در نوار غزه، به کشتی‌ها در آب‌های نزدیک به این کشور حمله می‌کند.

شبه‌نظامیان حوثی از نوامبر تاکنون حملات موشکی و پهپادی در دریای سرخ، تنگه باب المندب و خلیج عدن انجام داده‌اند.

حوثی ها از 19 نوامبر، و با گذشت بیش از یک ماه از آغاز جنگ غزه، بیش از 100 کشتی را در دریای سرخ و دریای عرب هدف حملات پهپادی و موشکی قرار داده‌اند.

عبدالملک الحوثی، رهبر این شبه‌نظامیان، مدعی شد این کشتی‌ها با اسرائیل در ارتباط بوده و یا مقصدشان بنادر اسرائیلی بوده است.

این حملات همچنین به نگرانی جنگ اسرائیل و حماس که باعث بی‌ثباتی خاورمیانه می‌شود، دامن زد، به ویژه پس از حمله اسرائیل به سفارت ایران در دمشق در اوایل آوریل گذشته، که تهران با پرتاب بیش از 300 پهپاد و موشک به حمله اسرائیل پاسخ داد و اسرائیل نیز پایگاه‌های نظامی در داخل ایران را هدف قرار داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید