اسرائیل در حمله هوایی به کرانه باختری یکی از فرماندهان «جهاد اسلامی» را کشت

شاخه مسلحانه جهاد اسلامی کشته‌شدن اسلام خمایسی، از فرماندهان این گروه را تائید کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وزارت بهداشت فلسطین و ارتش اسرائیل اعلام کردند که، شامگاه جمعه 28 اردیبهشت، در حمله هوایی اسرائیل به اردوگاه جنین در کرانه باختری اشغالی، یک فلسطینی مسلح کشته و هشت نفر دیگر زخمی شدند.

شاخه مسلح جنبش «جهاد اسلامی» در بیانیه‌ای از کشته شدن «سلام خمایسی» از فرماندهان خود، خبر داد.

در بیانیه وزارت بهداشت فلسطین آمده است که هشت زخمی این حمله هوایی در وضعیت پایدار بوده و در دو بیمارستان جنین و ابن سینا تحت مداوا قرار گرفتند.
طبق بیانیه ارتش اسرائیل، این حمله که با دو فرونده جنگنده و بالگرد انجام شد، اتفاقی نادر در کرانه باختری است که مدت‌ها قبل از آغاز جنگ غزه، شاهد تشدید خشونت‌ها بوده‌ است.

در این بیانیه ضمن اشاره به هدف‌قرار دادن «مرکز عملیات» عوامل مسلح، ارتش مرگ خمایسی را تائید و خاطرنشان کرد او مسئولیت چندین حمله علیه شهروندان اسرائیلی را برعهده داشت.

ارتش اسرائیل بدون اشاره به جزئیات بیشتر اعلام کرد: «این حمله هوایی برای از بین‌بردن یک تهدید فوری انجام شد.»

تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، ابری از دود را در بالای اردوگاه جنین نشان داد که با گذشت زمان به منطقه‌ای شهری و پرجمعیت تبدیل شده است. ساکنان اردوگاه گفتند که این حمله هوایی یک خانه را هدف قرار داد..

هشدار سازمان جهانی بهداشت

از سویی، سازمان بهداشت جهانی هشدار داد با ادامه بسته‌شدن گذرگاه رفح در مرز نوار غزه و مصر، این باریکه ممکن است با کمبود دارو مواجه شود.

در بیانیه این سازمان آمده است: «ادامه بسته‌شدن گذرگاه رفح و عدم دسترسی به گذرگاه کرم سالم، خطر کمبود لوازم پزشکی را افزایش داده و مانع فعالیت تیم‌های فوریت‌ پزشکی و ورود گروه‌های بیشتر به باریکه غزه می‌شود».

سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد که آخرین محموله لوازم پزشکی برای غزه پیش از ششم مه تحویل داده شد. با وجود تأمین برخی از تجهیزات مورد نیاز، هنوز «نیاز فوری» به سوخت برای راه‌اندازی بیمارستان‌ها وجود دارد.

این سازمان خاطرنشان کرد برای تضمین فعالیت مراکز بهداشتی و بخش‌های همکار در سازمان جهانی بهداشت، ماهانه بین 1.4 تا 1.8 میلیون لیتر سوخت برای نوار غزه باید تامین شود.

بر اساس این گزارش، شهر رفح طی ده روز گذشته، 159 هزار لیتر سوخت «برای همه شرکای امدادی» دریافت کرده که این میزان «ناکافی» است.

سازمان بهداشت جهانی می‌گوید نبود امنیت و کمبود سوخت باعث شد این سازمان ماموریت‌های خود را به مدت یک هفته در شمال غزه تعلیق کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید