8 کشور اتحادیه اروپا خواستار ارزیابی مجدد اوضاع سوریه برای بازگشت پناهجویان شدند

این هشت کشور در جریان گفت‌وگوهای نشست سران در پایتخت قبرس، اعلام کردند وضعیت سوریه به‌رغم عدم تحقق ثبات سیاسی کامل، «به شکل قابل توجهی» بهبود یافته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دولت‌های هشت کشور عضو اتحادیه اروپا اعلام کردند که وضعیت سوریه باید مورد ارزیابی مجدد قرار گیرد تا امکان بازگشت داوطلبانه آوارگان سوری به کشورشان، فراهم شود.

مسئولان اتریش، جمهوری چک، قبرس، دانمارک، یونان، ایتالیا، مالت و لهستان 28 اردیبهشت در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند که با این ارزیابی مجدد وضعیت سوریه موافقت کرده‌اند که به «راهکارهای مؤثرتر برای تعامل» با پناهندگان سوری بیانجامد که می‌کوشند به کشورهای اتحادیه اروپا راه یابند.

این هشت کشور در جریان گفت‌وگوهای نشست سران در پایتخت قبرس، اعلام کردند وضعیت سوریه به‌رغم عدم تحقق ثبات سیاسی کامل، «به شکل قابل توجهی بهبود یافته است».

قبرس در ماه‌های اخیر، شاهد افزایش شمار پناهجویان سوری بوده که سوار بر قایق‌هایی فرسوده، از لبنان به این کشور جزیره‌ای می‌رسند.

بسته کمک به لبنان

اتحادیه اروپا در اوایل ماه جاری، بسته کمکی یک میلیارد یورویی (1.06 میلیارد دلار) به لبنان را با هدف تقویت کنترل مرزها برای جلوگیری از سرازیرشدن پناهجویان و مهاجران به قبرس و ایتالیا اعلام کرد.

این هشت کشور اعلام کردند که اتحادیه اروپا باید حمایت خود از لبنان را افزایش دهد تا «خطرات موج مهاجرت بیشتر پناهجویان از لبنان به اتحادیه اروپا را کاهش دهد».

در بیانیه مشترک این کشورها آمده است: «تصمیم‌گیری در مورد این که چه کسی حق عبور از مرزهای یک کشور عضو را دارد، باید توسط کشور عضو مربوطه و نه شبکه‌های جنایتکار درگیر در قاچاق مهاجر و خرید و فروش انسان، گرفته شود».

یک مقام قبرسی گفت که هرگونه ارزیابی مجدد از وضعیت در داخل سوریه، لزوماً به معنای اخراج پناهجویان سوری به کشورشان نیست. به گفته این مقام قبرسی، پناهندگان سوری از مناطقی که در ارزیابی مجدد به عنوان منطقه امن طبقه‌بندی شده‌اند، کمک هزینه‌ها، مزایا و حق کار خود را از دست خواهند داد. او افزود این اقدام، دیگر پناهجویان مایل به آمدن به قبرس را از آمدن دلسرد خواهد کرد.

این کشورها ضمن اعلام پذیرش کامل «نیاز به حمایت از پناهندگان سوری در همسویی با قوانین بین‌المللی»، امیدوارند که گفت‌وگوهای آنها، به بحث گسترده‌تری در این اتحادیه 27 عضوی درباره روند اعطای حمایت بین‌المللی به مهاجران، بیانجامد.

بیش از 300 پناهجوی سوری در لبنان، اوایل این هفته در یک کاروان به سوریه بازگشتند. مقامات لبنانی مدت‌هاست که از جامعه بین‌المللی خواسته‌اند تا پناهجویان سوری را در دیگر کشورها اسکان داده یا به آنها برای بازگشت به کشورشان، کمک کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید