کشورهای غربی خواستار پایبندی اسرائیل به قوانین بین‌المللی شدند

نامه کشورهای غربی به دولت نتانیاهو همزمان با آن ارسال می‌شود که ارتش اسرائیل با هدف نابودی حماس حملات خود به شهر رفح در جنوب نوار غزه را تشدید کرده‌‌ است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

گروهی از کشورهای غربی، جمعه 28 اردیبهشت، در نامه‌ای به دولت اسرائیل که خبرگزاری «رویترز» از محتوای آن مطلع شده است، بر لزوم پایبندی اسرائیل به قوانین بین‌المللی در نوار غزه و ضرورت رسیدگی آن به بحران وخیم انسانی در این باریکه، تاکید کردند.

به جز ایالات متحده، تمامی کشورهای عضو گروه 7 و به همراه آنها استرالیا، کره جنوبی، نیوزلند، هلند، دانمارک، سوئد و فنلاند این نامه را خطاب به دولت اسرائیل امضا کردند.

این نامه 5 صفحه‌ای کشورهای عضو گروه هفت همزمان با آن ارسال شد که نیروهای اسرائیلی با عنوان بخشی از عملیات خود برای نابودی جنبش حماس، حملات به شهر رفح در جنوب نوار غزه را تشدید کرده‌اند.

ادامه حملات ارتش اسرائیل به رفح در جنوب نوار غزه به‌رغم هشدارهای منطقه‌‌ای و بین‌المللی جان غیرنظامیان آواره فلسطینی در این شهر را به مخاطره انداخته و نگرانی‌ها از احتمال وقوع کشتار را تشدید کرده است.

در این نامه تاکید شده است که «اسرائیل ضمن استفاده از حق خود برای دفاع از خود، باید قوانین بین‌المللی از جمله حقوق بین‌المللی انسانی را به طور کامل رعایت کند».

در این نامه همچنین مجددا «خشم» کشورهای غربی نسبت به حمله 7 اکتبر حماس به اسرائیل ابراز شده است.
گفتنی است که اسرائیل جلوگیری از رسیدن کمک‌های بشردوستانه به نوار غزه را رد می‌کند و تاکید دارد که برای محافظت از خود باید حماس را از بین ببرد.

اما کشورهای غربی در این نامه اعلام موضع کردند که با «انجام یک عملیات نظامی گسترده در رفح» مخالفند و از اسرائیل می‌خواهند تا اجازه دهد کمک‌های بشردوستانه «از طریق همه گذرگاه‌های ممکن، از جمله گذرگاه رفح» به ساکنان غزه رسانده شود.

«گام‌های مشخص، سنجیده و حساب شده»

در این نامه همچنین ذکر شده است که «طبق برآوردهای سازمان ملل، یک حمله نظامی گسترده در رفح بر 1.4 میلیون آواره فلسطینی تأثیر خواهد گذاشت» و بر لزوم اتخاذ «گام‌های مشخص، سنجیده و حساب شده» جهت افزایش قابل‌توجه رساندن کمک‌های بشردوستانه به باریکه غزه تاکید شد.

کشورهای غربی در این نامه خاطرنشان کردند که اسرائیل در رسیدگی به تعدادی از مسائل از جمله اجازه ورود کامیون‌های کمک‌رسانی بیشتر به نوار غزه، بازگشایی گذرگاه «اریز» در شمال نوار غزه و استفاده موقت از بندر «اشدود» در جنوب اسرائیل، پیشرفت‌هایی داشته است.

به‌رغم این اما کشورهای غربی از دولت بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل خواسته‌اند تا اقدامات بیشتری از جمله تلاش در جهت برقراری «آتش‌بس قابل‌‌دوام»، «تسهیل تخلیه بیشتر غیرنظامیان» و بازگرداندن خدمات «برق، آب و خدمات ارتباطی» به نوار غزه انجام دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید