حزب دموکراتیک خلق‌ها در ترکیه: رهبران ما با انگیزه سیاسی به زندان محکوم شدند

یک مقام حزب «برابری و دموکراسی خلق‌ها» به العربیه گفت: «حزب حامی کردها به تمام این احکام که علیه 108 نفر از رهبران حزب در پرونده موسوم به کوبانی صادر شده، اعتراض خواهد کرد.»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

استاندار دیاربکر در جنوب شرقی ترکیه اعلام کرد برگزاری هر گونه تجمع به مدت چهار روز در این استان ممنوع است. این تصمیم به منظور جلوگیری از تظاهرات احتمالی حامیان «حزب دموکراتیک خلق‌ها» پس از صدور احکام سنگین زندان علیه رهبران این حزب گرفته شد.

دادگاهی در ترکیه، پنج‌شنبه 28 اردیبهشت، چند رهبر کرد از جمله فیگن یوکسک‌داغ و صلاح‌الدین دمیرتاش، رهبران سابق حزب دموکراتیک خلق‌ها که اکنون به حزب «برابری و دموکراسی خلق‌ها» تغییر نام داده است، را به ترتیب به 30 و 42 سال زندان محکوم کرد. این احکام به دلیل نقش آن‌ها در تظاهرات سال 2014 در حمایت از شهر کوبانی سوریه صادر شده است.

احمد ترک، شهردار پیشین ماردین، نیز با اتهامات مشابه به 10 سال زندان محکوم شد. در همین حال، دادگاه حکم به آزادی گولتن کیش‌ناک، شهردار پیشین دیاربکر، و صباحت تونجل، نماینده سابق پارلمان ترکیه داد، اما آنها را تبرئه نکرد. دو تن دیگر نیز که در دوران زندان از حزب برابری و دموکراسی خلق‌ها جدا شده بودند، آزاد شدند.

واکنش‌ها به محکومیت رهبران کرد

برکت کار، عضو کمیته روابط خارجی حزب برابری و دموکراسی خلق‌ها، در گفت‌وگو با «العربیه» خاطرنشان کرد: «احکام صادره علیه یوکسک‌داغ، دمیرتاش واحمد ترک برای ما قابل پیش‌بینی بود.» او اضافه کرد که بیش از 200 وکیل از احزاب دموکراتیک و چپ‌گرا، از جمله وکلای حزب «جمهوری خلق ترکیه»، حزب اصلی اپوزوسیون ترکیه، به این احکام اعتراض کرده‌اند.

تاثیر محکومیت رهبران کرد بر تنش‌های سیاسی

این احکام در حالی صادر شد که تنش‌های سیاسی درباره حزب دموکراتیک خلق‌ها افزایش یافته است. این حزب با اتهامات مرتبط با تروریسم مواجه بوده و با خطر انحلال احتمالی روبه‌رو است.

برکت کار در این زمینه اضافه کرد: «این احکام نشان‌دهنده یک تحول خطرناک پس از انتخابات ترکیه در سال جاری و سال گذشته است. انتظار می‌رفت که کشور پس از انتخابات به سیاست‌های انعطاف‌پذیرتری روی آورد.» این احکام خلاف آن چیزی است که رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه پیش‌تر وعده داد بود.

برکت کار احکام صادره علیه رهبران کرد را «تصمیم‌های سیاسی، و نه قضایی» توصیف و اشاره کرد که «حزب حامی کردها به تمام این احکام که علیه 108 نفر از رهبران حزب در پرونده موسوم به کوبانی صادر شده، اعتراض خواهد کرد.»

در اکتبر 2014، تظاهرات گسترده‌ای در شهرهای کردنشین جنوب و جنوب شرقی ترکیه در حمایت از کوبانی برگزار شد. در این تظاهرات 37 نفر، که بیشتر از حامیان حزب دموکراتیک خلق‌ها بودند، در درگیری با پلیس کشته شدند. دولت ترکیه حزب دموکراتیک خلق‌ها را مسئول این خشونت‌ها می‌داند، اما این حزب اتهام وارده را رد می‌کند.

نهاد قضائی ترکیه، روز گذشته، احکام زندان علیه سیاستمداران برجسته حزب حامی کردها، از جمله نمایندگان سابق پارلمان و شهرداران منتخب را صادر کرد. برخی از این افراد از اتهامات وارده، شامل 29 مورد قتل و تضعیف «یکپارچگی دولت ترکیه»، تبرئه شدند؛ اتهاماتی که رهبران حزب برابری و دموکراسی خلق‌ها رد می‌کنند.

این احکام احتمالاً تنش‌های سیاسی پیرامون حزب حامی کردها را که با خطر تعطیلی در پرونده‌ای جداگانه مواجه است، و سال گذشته مجبور به تغییر نام شد، تشدید خواهد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید