تاکید وزیر دفاع آمریکا بر ضرورت محافظت از غیرنظامیان در رفح

مجلس نمایندگان به نقع قانونی رای داد که بایدن را نسبت به ارسال تسلیحات به اسرائیل ملزم می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وزارت دفاع آمریکا، جمعه 28 اردیبهشت اعلام کرد که لوید آستین، وزیر دفاع در تماس تلفنی با یوآو گالانت، همتای اسرائیلی خود بر ضرورت حفاظت از غیرنظامیان و اطمینان از جریان بی‌وقفه کمک‌های بشردوستانه، قبل از هرگونه عملیات نظامی احتمالی در رفح تاکید کرد.

مجلس نمایندگان با اکثریت جمهوری‌خواه نیز موافقت خود را با پیش‌نویس قانونی اعلام کرد که رئیس جمهوری را نسبت به ارسال تسلیحات به اسرائیل ملزم می‌سازد.

وزارت دفاع آمریکا «پنتاگون» جمعه در بیانیه‌ای اعلام کرد که آستین، با وزیر دفاع اسرائیل در مورد پیشرفت آمریکا در افتتاح اسکله دریایی شناور در غزه با هدف افزایش کمک‌ها برای ساکنان تحت محاصره این باریکه، گفت‌وگو کرد

در این بیانیه آمده است که دو وزیر درباره لزوم افزایش کمک‌های بشردوستانه به غیرنظامیان فلسطینی در غزه، از جمله از طریق گذرگاه‌های کرم ابو سالم و رفح، گفت‌وگو کردند.

بر اساس بیانیه «پنتاگون»، آستین بر ضرورت تضمین حفاظت از غیرنظامیان فلسطینی و همزمان انتقال بدون وقفه کمک‌ها پیش از هر گونه عملیات احتمالی نظامی اسرائیل در رفح، تاکید ورزید.

سرزنش بایدن از سوی نمایندگان

از سوی دیگر مجلس نمایندگان آمریکا تلاش کرد، جو بایدن، رئیس جمهوری دموکرات را به دلیل تاخیر در ارسال محموله‌های بمب با هدف تحت فشار قرار دادن اسرائیل برای تلاش بیشتر برای محافظت از غیرنظامیان در طول جنگ خود در غزه، سرزنش کند.

قانون حمایت از کمک‌های امنیتی به اسرائیل با 224 رای موافق مقابل 187 رای مخالف در جریان رای گیری که عمدتا بر مبنای حزبی صورت گرفت، از تصویب کنگره گذشت. در این رای‌گیری، 16 نمانیده دموکرات در رای مثبت خود به اکثریت جمهوری خواهان پیوستند و سه جمهوری خواه هم همانند اکثر دموکرات‌ها به این لایحه، رای منفی دادند.

شکاف عمیق

با این که تبدیل این لایحه به قانونی لازم‌ الاجرا، بعید به نظر می‌رسد اما تصویب آن نشان‌دهنده شکاف عمیق در سال انتخاباتی آمریکا بر سر سیاست در قبال اسرائیل است.

این در حالی است که به دنبال بروز اعتراضات گسترده از سوی حامیان فلسطینیان در آمریکا، جمهوری‌خواهان بایدن را به پشت‌کردن به اسرائیل متهم کرده‌اند.

مایک جانسون، رئیس جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان، چهارشنبه در کنفرانسی مطبوعاتی به همراه رهبران این حزب گفت: «این تصمیمی فاجعه آمیز با پیامدهای جهانی است.

واضح است که این تصمیم بر اساس محاسبات سیاسی گرفته شده و ما نباید بگذاریم ادامه یابد».

از سویی دموکرات‌ها نیز جمهوری‌خواهان را به اعمال ترفندهای سیاسی متهم کرده و افزودند که جمهوری‌خواهان، موضع بایدن در قابل اسرائیل را تحریف می‌کنند.

اسرائیل، با وجود تأخیر در ارسال یک محموله بمب‌های 2 هزار پوندی و 500 پوندی و بررسی دیگر محموله‌های تسلیحاتی از سوی دولت بایدن، همچنان دریافت کننده عمده کمک‌های تسلیحاتی آمریکا در طول چندین دهه به شمار می‌آید و قرار است کمک‌های نظامی چندین میلیاردی آمریکا را دریافت کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید