هنیه: حماس با هرگونه حل‌وفصلی پس از پایان جنگ در غزه که جنبش را مستثنی کند مخالف است

رئیس دفتر سیاسی حماس: حکمرانی در نوار غزه پس از پایان جنگ موضوعی است که توسط حماس و همراه با «تمامیت ملی» فلسطینی مقرر خواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی حماس، چهارشنبه 26 اردیبهشت، اسرائیل را مسئول بن‌بست کنونی در مذاکرات آتش‌بس دانست و گفت که تعدیل‌های مکرر تل‌آویو بر مفاد پیشنهاد آتش‌بس ارائه شده از سوی میانجی‌گران، به توقف مذاکرات منجر شده است.

هنیه ضمن مخالفت با هرگونه حل و فصل پس از پایان جنگ در غزه که جنبش حماس را مستثنی کند، تاکید کرد که جنبش به خواسته‌های خود که شامل هر گونه آتش‌بس و پایان جنگ در نوار تحت محاصره غزه، پایبند است.

رئیس دفتر حماس در سخنرانی خود به مناسبت هفتاد و ششمین سالگرد «روز نکبت» افزود که حکمرانی در نوار غزه پس از پایان جنگ موضوعی است که جنبش حماس همراه با «تمامیت ملی» فلسطینی مقرر خواهد کرد.

هنیه همچنین گفت که «حماس با همه ابزارها و تعامل مثبت با میانجی‌گران از هیچ کوششی برای توقف جنگ فروگذار نکرده است».

این سخنرانی هنیه پس از آن ایراد می‌شود که مناقشه میان ارتش و حکومت اسرائیل درباره حکمرانی در نوار غزه پس از جنگ یا آنچه «فردای پس از جنگ» خوانده می‌شود بالا گرفته است.

پیش‌ از آن یوآو گالانت مخالفت خود با حکمرانی نظامی اسرائیل بر نوار غزه پس از جنگ را به دولت نتانیاهو ابلاغ کرده است و نخست‌وزیر اسرائیل در پاسخ به گالانت با تاکید بر ادامه عملیات رفح بر لزوم نابودی حماس پیش از هر گونه بحثی درباره آینده حکمرانی در غزه تاکید کرد.

نتانیاهو در پاسخ به اظهارات مخالفت‌آمیز یوآو گالانت، وزیر دفاع کشورش تاکید کرد که بدون هیچگونه عذری باید نابودی حماس به عنوان هدف جنگ غزه محقق شود.

نتانیاهو چهارشنبه 26 اردیبهشت طی اظهاراتی در یک فایل ویدیویی که از طریق اینترنت منتشر شد گفت هر گونه تحرکی جهت ایجاد جایگزینی برای جنبش حماس به‌منظور حکمرانی در نوار غزه، در ابتدا مستلزم نابودی حماس است که این هدف جنگ باید«بدون عذرهایی» تحقق یابد.

جنبش حماس نیز در پاسخ به اظهارات روز دوشنبه جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا که خواستار فشار بر این گروه برای پذیرش توافق آتش‌بس در غزه شده بود، تاکید کرد که این اسرائیل بود که از مذاکرات طفره می‌رفت.

گروه فلسطینی حماس سه‌شنبه نیز اعلام کرده بود که اسرائیل پاسخ به پیشنهاد میانجی‌گران را با حمله به رفح داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید